1.Działka przeznaczona na łąkę ma kształt równoległoboku o podstawie długości 120m i wysokości opuszczonej na tą podstawę równą 75m. Paczka nasion trawy wystarcza na obsianie 2500 m2 działki.
Ile co najmniej takich paczek należy kupić, aby obsiać trawą tę działkę?

2.Samochód Jana zużywa 6,5 litrów paliwa na 100 km. Jeden litr paliwa kosztuje 4,80 zł. Jan zamierza pojechać samochodem z domu do stadniny oddalonej o 40 km. Oblicz, ile będzie kosztowało paliwo na przejazd z domu do stadniny i z powrotem.

3.W pewnym momencie cień Agaty był 2,5 razy dłuższy niż jej wysokość. Jaką długość miał jej cień, jeśli Agata ma 164 cm wzrostu? Długość cienia wyraź w metrach.

DO WSZYSTKICH ZADAŃ:

ZAPISZ OBLICZENIA.!

3

Odpowiedzi

2010-03-18T19:53:54+01:00
1. P - 75m * 120m = 9000m2
9000m2/ 2500m2=3.6
trzeba co najmniej 4 opakowania.

3. 164cm*2,5 = 410cm

410cm = 4,10m
cien ma długość 4,10m

2. 50km - 3,25l, bo 6,5 /2 = 3,25
3,25/5 = 0,65l
za 10km trzeba 0,65l
0,65* 8 = 5,2l - na 80km
5,2 * 4,80 = 24,96

za paliwo zapłaci 24,96zł

licze na naj i mysle że pomogłam:]
1 5 1
2010-03-18T20:07:50+01:00
1) 120m ∧ 75m = 9000m²
9000m² : 2500m² = 3,6
odp: Aby obsiać działkę trawą potrzeba kupić co najmniej 4 takie paczki.

2) (6,5l ∧ 0,4) ∧ 2 = 5,2l
5,2l ∧ 4,8 zł = 24,96zł
odp: Paliwo będzie go kosztowało 24,96zł.

3) 164cm ∧ 2,5 = 410cm = 4,1m
odp: Jej cień miał 4,1m długości.
1 3 1
2010-03-18T20:23:35+01:00
1)
P=a*h=120*75=9000m²
9000/2500=3,6
odp:Trzeba kupic przynajmniej 4 paczki (dokładnie3,6) zeby obsiac ta działkę.
2)
6,5*4,80=31,20 <- tyle wystarczy na 100 km.

31,20--100km
x --40km

x=31,20*40/100
x=1248/100=12,48
odp: paliwo bedzie kosztowało 12,48 zł
3)
dł cienia= wzrost Agaty * 2,5
dł. cienia=164*2,5=410cm

Odp:cień miał długość 410 cm.
1 3 1