Pan Wojciech, będąc z grupą swoich uczniów na wycieczce we Wrocławiu, zamówił dla nich obiad. Lokal ten oferował tylko jeden zestaw obiadowy: barszcz ukraiński i pierogi ruskie, który kosztował w sumie 11zł. Siedmiu uczniów zrezygnowało z pierogów i zjadło tylko zupę, więc zamiast 209zł pan Wojciech zapłacił tylko 156,50zł. Ile kosztuje jedna porcja barszczu, a ile porcja pierogów?

2

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-10-27T16:11:21+01:00
11zł- zestaw
7 uczniów zjadło tylko barszcz (zupę)

209zł:11=19-l. uczniów
19-7=12 (7 osób zjadło barszcz, czyli 12 zjadło zestaw)
12*11=132zł- zapłacano za zestawy
156,50zł-132zł=24,5zł- za 7 zup
24,5zł:7= 3,5 zł- cena 1 zupy
11zł-3,5zł=7,5 zł- za porcję pierogów
5 5 5
2009-10-27T16:18:31+01:00
Najpierw liczymy, ilu uczniów było na wycieczce:

209 zł (suma przewidziana za obiady, gdyby wszyscy jedli oba dania)/11 zł (cena zupy i drugiego razem) = 19 (liczba uczniów na wycieczce)

x - cena barszczu
y - cena pierogów

x + y = 11 zł
19 x + (19 - 7)y = 156,50 zł

x + y = 11 zł
19 x + 12 y = 156, 50 zł

x = 11 zł - y
19 (11 zł - y) + 12 y = 156,50 zł
209 zł - 19 y + 12 y = 156,50 zł
52,50 zł = 7 y

y = 7,50 zł

x = 11 zł - 7,50 zł = 3,5 zł

Pozdro))
2 5 2