×

Darmowa pomoc w zadaniu domowym

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zapytaj o zadanie domowe
  • uzyskaj wytłumaczenie
  • znajdź podobne pytania

Lektura : KRZYŻACY!!

Napisz,co sądzisz o obyczajach rycerskich??

1.czym się różnią
2.które chcemy żeby zostały albo nie chcemy
3.czy teraz są takie


SERDECZNIE DZIĘKUJE!
1

Odpowiedzi

2009-10-27T15:41:58+00:00
"Krzyżacy" to powieść osadzona w średniowieczu. Sienkiewicz opisał w niej wiele ze zwyczajów panujących w tamtych czasach.
Rycerze kierowali się swoistym kodeksem. Najważniejsza dla nich była obrona honoru swojego lub damy, którą wybrali na panią swego serca.
Rycerze polscy przedstawieni zostali przez Sienkiewicza w sposób wyidealizowany, wyróżniają się spośród innych bohaterów męstwem, odwagą, siłą fizyczną. Z kolei rycerze z zakonu krzyżackiego cechują się dumą, butą, bezwzględnym postępowaniem a czasem i okrucieństwem w stosunku do innych - po to tylko, by osiągnąć swe cele.
Wzorowy rycerz polski, kierujący się kodeksem rycerskim powinien chronić biednych i słabszych, okazywać lojalność w stosunku do władcy i ojczyzny.
Każdy z rycerzy, który złamałby kodeks, zostałby posądzony o niehonorowe zachowanie.
Obyczaje przedstawione przez Sienkiewicza to ślubowanie wiernej służby damie swego serca, pojedynki i turnieje, z tym, że pojedynki były często wywoływane przez błahe powody, ułaskawiane skazanego, bezwzględna wierność ojczyźnie i władcy, ochrona sierot i nienaruszalności ich własności/mienia (kodeks rycerski zakazywał atakowania sierot), a także wjazd do miasta w pełnym uzbrojeniu - sygnalizowało to pełną gotowość do walki.
Wiele z tych obyczajów powinno przetrwać do dnia dzisiejszego, niestety nie szanuje się obecnie lojalności i prawdomówności. Jeśli chodzi o czczenie kobiet i ich wielbienie - wiele z przedstawicielek ruchów feministycznych dąży do tego, by jak najbardziej zrównać wzajemne traktowanie kobiet i mężczyzn. Honor także najczęściej jest źle pojmowany - np. pseudokibice walczą o honor swojej drużyny z kibicami drużyny przeciwnej - nie ma to sensu, ale jest częstym postępowaniem.
Ruch rycerski jednakże nie zanikł z upływem czasu - wielu młodych obecnie działa w ruchach rycerskich odwzorowując schematy życia w tamtych czasach.

1 5 1
Mózg
  • Mózg
  • Pomocnik
Nadal nie jesteś pewny odpowiedzi?
Dowiedz się więcej dzięki Zadane!
Masz problem z zadaniem domowym?
Dostań darmową pomoc!
  • 80% pytań otrzymuje odpowiedź w ciągu 10 minut
  • Nie tylko podajemy wynik, ale również tłumaczymy
  • Nad jakością odpowiedzi czuwają nasi eksperci