Zad.1
Z młyna do piekarni jest 150m. Ile to cm na planie w skali 1:5000?

Zad.2
Chleb waży o 30% więcej niż wzięta do wypieku mąka. Ile waży chleb upieczony z 5kg mąki?

Zad.3
Uczniowie kupili na biwak 3 jednakowe bochenki chleba. Zapłacili z nie razem 4,05zł. Po namyśle postanowili kupić jeszcze 2 takie same bochenki. Ile jeszcze będą musieli dopłacić.

Uwaga: Do kazdego zadania nalezy napisać obliczenie.

2

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-20T08:23:49+01:00
1:5000 = 5000cm = 50 m
150m : 50 m = 3
Odp.: Na planie odległość pomiędzy piekarnią a młynem wynosi 3 cm .

zad.3
4, 05 zł : 3 = 1,35 zł - za 1 chleb
2 X 1,35 zł = 2,70 zł
Odp .: Będą musieli dopłacić 2,70 zł .

zad. 2
1kg : 10% = 0,1 ,kg
0,1 kg X 3 = 0,3 kg
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

5 kg : 10 % = 0,5 kg
0,5 kg X 3 = 1,5 kg
5kg + 1,5 kg = 6,5 kg

Odp.:Ten chleb waży 6,5 kg .

Pozdrawiam :)
1 5 1
2010-03-20T08:32:37+01:00
1.
1:5000
1 cm - 50 m
150 : 50 = 3 cm
Odp: Na planie, odległość od młyna do piekarni wynosi 3 cm.

2.
Hmm, załóżmy, że mąka waży 100 % (5 KG), a jeśli chleb waży 30% więcej niż mąka, to procenty przedstawimy tak:

130% z 5 kg = ¹³⁰₁₀₀ * 5 = ⁶⁵⁰₁₀₀ = 6,5 KG

Odp: Chleb waży 6,5 kg.

3. 4,05 : 3 = 1,35
2 * 1,35 = 2,70 zł

Odp: Uczniowie muszą dopłacić 2,70 zł.
1 5 1