1. Danusia za pięć lat będzie miała trzy razy więcej lat niż miała 5 lat temu. Ułóż równanie które pozwoli obliczyć wiek Danusi-oznaczony przez x.

2.Cztery grejpfruty ważą tyle co sześć bananów, a cztery banany są o 0,5 kg cięższe od grejpfruta. Ułóż równanie, tak aby móc z niego określić wagę grejpfruta.

3.Kasia postanowiła pojechać na pięciodniową wycieczkę do Zakopanego. Należność za wycieczkę zapłaciła w trzech ratach. Pierwsza rata to 40% całej kwoty, druga rata to połowa sumy pierwszej raty i 60 zł trzecia rata to 150 zł. Oblicz całkowity koszt wycieczki.

4. Jaką kwotę należy wpłacić do banku, aby po roku otrzymać 3360 zł, przy stopie procentowej 12% w skali rocznej. Zapisz odpowiednie równanie.

5.Ala za jogurt i serek zapłaciła 3zł. Kupując te same produkty, ale odtłuszczone musiałaby zapłacić 50% więcej za jogurt i 20% więcej za serek, czyli w sumie 3,96 zł za oba. Oblicz, czy za 15zł można kupić 5 odtłuszczonych jogurtów i 3 serki.

6.Ola, Agata i kasia uprawiają poranny jogging i pływanie, aby pozbyć się nadwagi Ola zrzuciła już 1/20(ułamek to jest jak coś) masy swego ciała, Kasia o 2 kg mniej niż Ola, a Agata tyle, ile Kasia z Olą razem. Trzy koleżanki schudły w sumie o 6 kg. Oblicz ile obecnie waży każda z dziewcząt, jeśli przed odchudzaniem Ola była o 5 kg cięższa od Kasi i tyle samo lżejsza od Agaty.

7.Krysia zbierała jagody w czwartek, piątek i sobotę. Razem zerwała 9,5 litra. W czwartek zebrała o 1,5 litra mniej niż w sobotę, a w sobotę dwa razy więcej niż w piątek. Ile jagód zebrała w sobotę?

2

Odpowiedzi

2010-03-20T16:16:33+01:00
I od razu Ci wyliczę ( gratis :D )

5 lat temu:
x-5
teraz:
x
za pięć lat:
x+5=3*(x-5) <- to jest to rówanie

--------------------

x+5=3*(x-5)
x+5=3x-15
x-3x=-15-5
-2x=-20 | :(-2)
x=10

pięć lat temu :
10 - 5 = 5
miała 5 latek ; d
teraz:
10
za pięć lat:
10+5=15 ; d

więc 3*5=15

pasuje ; d

Odp. Kasia ma 10 lat.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
dobra tu samo równanie ; d

g - grapefruit
b - banan

4g=6b
4b=g+0,5

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

cały koszt- x
0,40x + (0,40x:2 +60) +150 = x
0,40x + 0,20x + 210 = x
0,60x-x=-210
-0,40x=-210 | : (-0,40)
x= 525

Odp . Całkowity koszt to 525zł.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
112% = 3360zł
100% = x

x = 100*3360/ 112
x=3000

Odp. Trzeba wpłacić 3000 zł.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ominę te 2 już nie mam siły ; d .
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
czw. - 2x-1,5
pt. - x
s. - 2x
razem - 9,5

(2x-1,5)+x+2x=9,5
5x=9,5+1,5
5x=11 | :5
x=2,2

2*2,2 - 1,5 = 2,9 - czw.
2,2 - pt.
2* 2,2 = 4,4 - s.

2,9+2,2+4,4= 9,5 pasuje

Odp. W sobotę zebrała 4,4 l .
Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-20T16:39:55+01:00
1.
x+5=3*(x-5)
2.
x- waga grejpfrutów
y- waga bananów
4*x=6*y
4*y=x+0,5kg

3.
I rata - 40% x
II rata - ½*40%*x+60zł
III rata - 150 zł

x-150zł=40%x+½*40%x+60zł
x-150zł=0,4x+0,2x+60zł
x-0,4x-0,2x=60zł+150zł
0,4x=210zł
x=150zł
Całkowity koszt wycieczki to 150zł.

4.
x*12%=3360zł
0,12x=3360zł
x=28000zł

5.
x – serek
y – jogurt

x+y=3zł
1,5x+1,2y=3,96zł

Spr. Czy:
5*1,5x+3*1,2y=15zł

6.
x-początkowa waga Oli
y-początkowa waga Kasi
z-początkowa waga Agaty

1/20*x+1/20*x-2+1/20*x+1/20*x-2=6

0,2x=10
x=50

x=z+5=y-5
50=z+5=y-5
z=50-5=45
y=50+5=55

waga teraz:
Ola:
1/20*50=2,5
Kasia:
2,5-2=0,5
Agata:
2,5+0,5=3

7.
x-zebrane jagody w czwartek
y-zebrane jagody w piątek
z-zebrane jagody w sobotę

x+y+z=9,5
z= x+1,5
y=0,5z
x+0,5*(x+1,5)+x+1,5=9,5
x+0,5x+x=-0,75-1,5+9,5
2,5x=7,25
x=2,9
z=2,9+1,5=4,4



Sorry za czas...
2 5 2