Dwaj sąsiedzi kupili w róznych sklepach taką samą wykładzinędywanową o szerokości 3,5m.Obaj kupili kawalek tej samej długości.Pierwszy płaił po 64,40zł za metrbieżący wykładziny,drugi po 18,60zł za metr kwadratowy.Porownaj koszt zakupu obu wykładzin.Który z sąsiadówkupił taniej?
WIEM ŻE WYJDZIE DRUDI KUPIŁ TANIEJ,ZA MATR KWADRATOWY PŁACIŁ 65,10ZŁ ALR JAK TO OBLICZYYYĆĆ?
POMOCYY DAMMM NAJLEPSZĄĄĄ:)!

2

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-20T20:11:32+01:00
Dwaj sąsiedzi kupili w róznych sklepach taką samą wykładzinędywanową o szerokości 3,5m.Obaj kupili kawalek tej samej długości.Pierwszy płaił po 64,40zł za metrbieżący wykładziny,drugi po 18,60zł za metr kwadratowy.Porownaj koszt zakupu obu wykładzin.Który z sąsiadówkupił taniej?


zeby porownac cone musimy miec takie same dane czyli cene za M/kwadratowy/ lub za M bierzacy

1) 1sposob obliczamy cene za M /kw pierwszego
64,40:3,5= 18,40 - cena za M/kw/
odp: pierwszy zaplacil18,60 za M/kw/ , a drugi 18,40 zaM/kw/.

2)2sposob obliczamy metr biezacy drugiego
18.60x3,5=65,10- cena za mb
odp: pierwszy zaplacil 64,40zl za mb, a drugi 65,10zl za mb.
2010-03-20T20:14:47+01:00
A wiec tak 1mb=64,4zł
Załózmy ze piewszy sąsiad kupił tej wykłądziny 10mb
10mb x 64,4zł=644zł

644zł tyle zapłacił za całość!

A teraz drugi sąsiad musiał kupic równierz 10m tej wykładziny, ale cene musimy wyliczyc w kwadratach wiec wiemy ze 3,5m to szerokosc i 10m długość
czyli liczymy m2

3,5m x 10m = 35m2

Wiemy ze za 1m2 zapłacił 18,6zł

Wiec mnożymy:)


35m2 x 18,6zł=651zł

Odp:Sąsiad pierwszy zapłacił 7 zł mniej niż jego sąsiad.


Aha i popełniłeś błąd pisząć "wiem ze wyjdzie drugi placił taniej za m kwadratowy płacił 65,10" W zadaniu jak byk jest napisane "drugi po 18,6zł za metr kwadratowy"

Myśle ze pomogłem ci dobrze Piąteczki życze:)