Bilet normalny z Gdyni Głównej Osobowej do Czerska przez Tczew kosztuje 18 zł 30 gr. Michał podróżował ze sowim psem Tofikiem. Chłopcu przysługuje 2/5 zniżki, a Tofikowi 9/10. Oblicz łączny koszt podróży Michała z Tofikiem do Czerska.

2. Wyprodukowanie gałki lodów kosztuje 90 gr. Cukiernia w ciągu tygodnia wyprodukowała i sprzedała 2200 gałek lodów. Ile zarobiła w tym czasie?

Błagam , pomóżcie.. ;D !

3

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-21T12:11:28+01:00
2/5 x 18.30zł - koszt biletu Michała
9/10 x 18.30zł - koszt biletu psa

2/5 x 18.30 = 2/5 x 21/1 = 8 2/5 zł =8.40zł ( koszt biletu Michała)
9/10 x 18.30 = 9/10 x 21/1= 16. 47zł (koszt biletu psa)

8.40zł + 16.47zł = 24. 87zł

Odp.
Łączny koszt biletów wynosi 24.87zł

(chyba dobrze)

2.

2200 x 0.90zł = 1980zł

Odp.
wytwórnia zarobiła przez ten czas 1980zł
1 3 1
2010-03-21T12:14:03+01:00
Cena biletu 18,30 zł
2/5z 18,30=7,32 18,30-7,32=10,98 cena biletu Michała
1/10z18,30=1,83 18,3-1,83=16,47 cena biletu psa
10,98+16,47=27,45 łączny koszt biletu
zad2 troche dziwne ?

0,90zł x 2200 gałek=1980zł kosztowało wyprodukowanie lodów

nie wiem po ile je sprzedawano ale przyjmijmy ,ze po 1,5zł
2200 x 1,5=3300zł
dochód minus koszt= zysk
3300-1980= 1320zł / tak samo można obliczyć z jakąkolwiek cena sprzedaży?
1 5 1
2010-03-21T12:17:45+01:00
3/5 * 18 zł 30 gr. = 10,98 zł - cena biletu chłopca
9/10*18 zł 30 gr= 16,47 zł - cena psa

10,98+16,47=27,45 - Razem !

Odp. Zapłacili razem : 27,45 .

2.

1---- 0,9
2200---x

x=1980
4 1 4