Magda i Ola miały po 10 zł. Magda kupiła pół kilograma cukierków pa 12zł/kg oraz 30 dekagramów ciastek po 9zł/kg. Ola kupiła dwa razy mniej cukierków w cenie o 20% wyższej oraz trzy razy więcej ciastek w cenie niższej o 1/3 niż te , ktore kupiła Magda . Ile lizaków po 50gr/szt. mogła kupić jeszcze każda z nich ? zapisz obliczenia.
proszę o pomoc , dam naj.

2

Odpowiedzi

2010-03-21T13:45:09+01:00
12/2=6-cukierki Magdy
30gram ciastek po 9 zł= 2,7zł
20% z 12=2,4= 12+2,4+14,4-cena cukierków Oli
0,5 kg / 2 = 0,25 kg- waga ciastek Oli
14,4* 0,25=3,6 zł-cena zakupu cukierków Oli
9 * 1/3=3- o tyle niższa cena
9-3=6-cena ciastek Oli
0,9kg*6zł=5,4zł- koszt ciastek
Magda: 10zł-( 6zł+ 2,7zł)=10zł- 8,7zł=1,3zł
1,3zł/ 0,5zł=2 reszta 0,3zł
Ola: 10zł-(3,6+5,4)=10zł-9zł)=10zł-9zł=1zł
1zł/0,5zł=2
odp.każda z nich mogła jeszcze kupić po 2 lizaki.
4 5 4
2010-03-21T13:48:10+01:00
Magda

0,5kg*12zł+0.3kg*9zł=6+2,7=8,7zł

Ola
0.25kg*(12zł*120%)+0.9kg*(9zł*75%)=0.25*14,4+0.9*6,75=3,6+6,06=9,66zł

Magda 10zł-8,7zł=1,3zł
magda może kupić 2 lizanki po 0,5zł i pozostanie jej 0,30zł

Ola niestety nie moze kupić lizaków gdy pozostaje jej 0,34zł
2 1 2