Zinterpretuj wiersz pt. ,,Kowal'' Leopolda Staffa:
a) co znajduje się w piersi podmiotu lirycznego?
b) jakie czynności wykonuje w wierszu podmiot liryczny? (wypisz wszystkie)
c) co musi wykuć podmiot liryczny?
d) jakie informacje na temat serca znajdują się w wierszu?
e) dlaczego wiersz nosi tytuł ..Kowal"?
Co to znaczy: ,, zmiażdżone cyklopowym razem"?
PILNIE POTRZEBNE!

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-21T23:18:20+01:00
A) Co znajduje się w piersi podmiotu lirycznego.
W piersi podmiotu lirycznego znajduje się „masa kruszców drogocennych” które są odzwierciedleniem jego uczuć, jego życia, marzenia, ideały i nadzieje.
b) jakie czynności wykonuje w wierszu podmiot liryczny? (wypisz wszystkie)
- „(…)masę kruszców drogocennych (..)(…) z swych otchłani wyrzucam bezdennych(…)”
-„ciskam je na twarde, stalowe kowadło”
-„grzmotem młota w nią walę (…)”
c) co musi wykuć podmiot liryczny?
Podmiot liryczny ma za zadanie wykuć serce dla siebie z masy kruszców. Jak to sam opisuje „serce hartowne, mężne, serce dumne, silne” takie które nie zegnie/przełamie się pod naporem trudności jakie napotkają je w życiu (jest nim młot).
d) jakie informacje na temat serca znajdują się w wierszu?
Na początku serce jest przedstawione jako bezkształtna masa, zlepek różnych „kruszców drogocennych” którymi są już wspomniane w punkcie a) cechy. Podmiot liryczny z tego materiału chce wykuć „serce” by było silne, mężne, dumne i hartowne (nie do złamania). Wiemy także co się stanie z „sercem” gdy te pęknie : „w pył cię rozbiją pięści mej gromy potworne”, oznacza to że przestanie istnie, gdyż jak sam podmiot wspomina woli by te zginęło niż istniało „skażone, pęknięte”. W tym wypadku podmiot będzie nieugięty.
e) dlaczego wiersz nosi tytuł ..Kowal"?
uważam że tytuł odnosi się do powiedzenia :”każdy jest kowalem własnego losu”. To my sami kształtujemy siebie. Każde uderzenie młotem, kolejne procesy hartowania, powoduję że stajemy się silniejsi, odporniejsi, możemy się zmieniać jak to robi stal gdy się je przekuwa wiele razy. W końcu stajemy się nie ugięci na uderzenia młota-trudności życiowych i bez problemu możemy kroczyć ścieżką która nas interesuje.
f) Co to znaczy: ,, zmiażdżone cyklopowym razem"?
Jak wiadomo, w mitologii greckiej cyklopi ( z rodu tytanów) byli bardzo silni. Wyrażenie „cyklopowym razem” odnosi się do uderzenia maczugą, którą większość z nich się posługiwała. Oznacz to że „serce” potraktowane taki ciosem umiera szybko i bezboleśnie. Zostaje unicestwione.