Podkreśl poprawne informacje w poniższych zadaniach.

a). 21 marca słońce góruje w zenicie nad RAKA/ZWROTNIKIEM RAKA.
N półkuli północnej rozpoczyna się wówczas WIOSNA/JESIEŃ,a na półkuli południowej-WIOSNA/JESIEŃ.

b).22 czerwca słońce góruje w zenicie nad zwrotnikiem RAKA/KOZIOROŻCA.Dzień ten na półkuli północnej nazywamy przesileniem LETNIM/ZIMOWYM. Na półkuli północnej rozpoczyna się LATO/ZIMA, a na południowej LATO/ZIMA. Na biegunie PÓŁNOCNYM/POŁUDNIOWYM dzień polarny.

c).23 września słońce ponownie góruje w zenicie nad RÓWNIKIEM/ZWROTNIKIEM RAKA. Na półkuli północnej rozpoczyna się WIOSNA/JESIEŃ, a na południowej WIOSNA/JESIEŃ.

d).22 grudnia słońce góruje w zenicie nad ZWROTNIKIEM RAKA/KOZIOROŻCA. Dzień ten na półkuli nazywamy przesileniem LETNIM/ZIMOWYM. Na biegunie północnym panuje NOC POLARNA/DZIEŃ POLARNY , a na półkuli PÓŁNOCNEJ/POŁUDNIOWEJ zima.

3

Odpowiedzi

2009-10-27T21:45:28+01:00
A) nad równikiem, wiosna,jesien
b)raka,letnim,lato,zima,północnym
c)nad równikiem,jesień, wiosna,
d)koziorożca,zimowym,noc polarna,północnej
45 3 45
Najlepsza Odpowiedź!
2009-10-27T21:45:37+01:00
A). 21 marca słońce góruje w zenicie nad RÓWNIKIEM.
N półkuli północnej rozpoczyna się wówczas WIOSNA,a na półkuli południowej JESIEŃ.

b).22 czerwca słońce góruje w zenicie nad zwrotnikiem RAKA. Dzień ten na półkuli północnej nazywamy przesileniem LETNIM. Na półkuli północnej rozpoczyna się LATO, a na południowej ZIMA. Na biegunie PÓŁNOCNYM dzień polarny.

c).23 września słońce ponownie góruje w zenicie nad RÓWNIKIEM. Na półkuli północnej rozpoczyna się JESIEŃ, a na południowej WIOSNA.

d).22 grudnia słońce góruje w zenicie nad ZWROTNIKIEM KOZIOROŻCA. Dzień ten na półkuli nazywamy przesileniem ZIMOWYM. Na biegunie północnym panuje NOC POLARNA, a na półkuli PÓŁNOCNEJ zima.
73 4 73
2009-10-27T21:48:20+01:00

a). 21 marca słońce góruje w zenicie na RÓWNIKU. półkuli północnej rozpoczyna się wówczas WIOSNA ,a na półkuli południowej- JESIEŃ.

b).22 czerwca słońce góruje w zenicie nad zwrotnikiem RAKA .Dzień ten na półkuli północnej nazywamy przesileniem LETNIM. Na półkuli północnej rozpoczyna się LATO/, a na południowej ZIMA. Na biegunie PÓŁNOCNYM dzień polarny.

c).23 września słońce ponownie góruje w zenicie na RÓWNIKU . Na półkuli północnej rozpoczyna się JESIEŃ, a na południowej WIOSNA/

d).22 grudnia słońce góruje w zenicie nad ZWROTNIKIEM KOZIOROŻCA. Dzień ten na półkuli nazywamy przesileniem ZIMOWYM. Na biegunie północnym panuje NOC POLARNA , a na półkuli PÓŁNOCNEJ zima.
26 2 26