Miesięczny budżet rodziny państwa Piniązek w lutym 2009 r. wynosił 3200 zł rozkład był następujący : 0,4 jedzenie , 0,3 opłaty 0,1 lekcje gry na skrzypcach dla Krzysia 0,15 dodatkowe wydatki 0,05 rozrywka .

1.Krzyś miesięcznie ma osiem lekcji gry na skrzypcach . Ile kosztuje jedna lekcja ?
2.W styczniu państwo pieniążek wydali 3/4 swojego miesięcznego budżetu na opłaty oraz jedzenie . O ile złotych mniej wydali oni na jedzenie i opłaty w lutym niż w styczniu ?
3. Państwo Pieniążek pieniądze przeznaczone na dodatkowe wydatki w lutym wydali na malowanie mieszkania . Ile litró farby mogli kupić jeżeli 1 litr kosztuje 12,60 zł

1

Odpowiedzi

2010-03-22T16:14:37+01:00
Zad1.
3200 100%
x 15%
3200*15=48000
48000:100=480zł
480 zł miesięcznie na skrzypce.
480:8=60zł za jedną lekcje

Styczeń
3200 100%
x 75%

3200*75=240000
240000/100=2400zł
Luty
razem jedzenie+opłaty=70%

3200zł 100%
x 70%

3200*70=224000
224000:100=2240zł
2400-2240=160zł
W lutym państwo Piniążęk wydało 160zł mniej niż w styczniu.

c)
3200 100%
x 5%
3200*5= 16000
16000:100=160zł
160zł:12.60= 12.68...
Odp. Państwo Piniążek mogło kupić 12 pełnych puszek farby