Miesięczny budżet rodziny państwa Piniązek w lutym 2009 r. wynosił 3200 zł rozkład był następujący : 0,4 jedzenie , 0,3 opłaty 0,1 lekcje gry na skrzypcach dla Krzysia 0,15 dodatkowe wydatki 0,05 rozrywka .

1.Krzyś miesięcznie ma osiem lekcji gry na skrzypcach . Ile kosztuje jedna lekcja ?
2.W styczniu państwo pieniążek wydali 3/4 swojego miesięcznego budżetu na opłaty oraz jedzenie . O ile złotych mniej wydali oni na jedzenie i opłaty w lutym niż w styczniu ?
3. Państwo Pieniążek pieniądze przeznaczone na dodatkowe wydatki w lutym wydali na malowanie mieszkania . Ile litró farby mogli kupić jeżeli 1 litr kosztuje 12,60 zł

1

Odpowiedzi

2010-03-22T16:21:21+01:00
1.
3200*0,1=320 zł tyle wydają miesięcznie
320 :8=40 tyle kosztuje 1 lekcja
2.
3/4*3200=2400 zł - wydali w styczniu na opłaty i jedzenie
0,4*3200+0,3*3200=1280+960=2240 wydali w lutym na opłaty i jedzenie
2400-2240=160 - o tyle mniej wydali w lutym
3.
0,15*3200=480 zł - tyle przeznaczają na dodatkowe wydatki
480 :12,60=38,09 =38 tyle litrów farby mogli kupić