Odpowiedzi

2010-03-22T18:25:21+01:00
W hurtowni kupiono 200 kg cukru i 150 kg mąki za 900 zł. Cukier sprzedano z zyskiem 25%, a mąkę z 20% i zarobiono na wszystkim 210zł. Oblicz cenę sprzedaży 1 kg mąki i 1 kg cukru.

m-mąka
c-cukier

200c+150m=900
200c*1,25 +1,2*150*m=900+210

20c+15m=90
250c+180m=1110

4c+3m=18/ *-6 obustronnie
25c+18m=111

-24c-18m=-108
25c+18m=111

c=3
12+3m=18

3m=6
m=2

c=3
m=2

c sprzedażny =c*1,25 = 3,75
m sprzedażny =m*1,2=2,4
2010-03-22T18:26:30+01:00
900 * 20%= 180 (zysk z mąki)
210-180=30 zł (zysk z cukru)

30zł-25%
x-100%
x=120 zł (cena początkowa cukru)

200kg-120 zł
1kg-x
x=0,6 zł (cena 1kg cukru)

150kg-900zł
1kg-x
x=6 zł (cena 1kg mąki)