Dzielenie ułamków dzieśętnych
1.pan jan przejechał samochodem 1000km i zużył 79litrów benzyny.Ile litrów benzyny spalał jego samochód na 100km
mnożenie ułamków dziesientnych
2.państwo kowalscy kupili 10 kg cebuli po 0,57zł za 1 kg.Przechodząc obok sklepu zauważyli ze 1kg cebuli kosztuje 0,85zł.Ile państwo kowalscy zaoszczędzili pieniędzy

2

Odpowiedzi

2010-03-23T08:27:49+01:00
1) 1000km - cała trasa pana Jana
79 l - zuzyte paliwo na 1000km

Proporcja:
1000km - 79l
100km - x
x = (79l * 100km)/ 1000
x = 7,9 l

Odp: Samochód spalał 7,9 l na 100km.

2) 10kg - zakupiona cebula
0,57 zł - cena cebuli za 1kg w 1 sklepie
0,85 zł - cena cebuli za 1 kg w 2 sklepie

10 kg * 0,57 zł = 5,7 zł
10 kg * 0,85 zł = 8,5 zł
8,5 zł - 5,7 zł = 2,8 zł
Odp: Państwo kowalscy zaoszczedzili 2,8 zł.
2010-03-23T08:29:27+01:00
1.
79/1000*100=7,9ltr
2.
0,85*10=8,50zl
0,57*10=5,70zl

8,50-5,70=2,80zl