Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-23T22:58:52+01:00
Jednym z takich powodów kryzysu renesansowego było to że Jan Kochanowski po śmiwrci swojej ukochanej córeczki Urszulki dopadł go kryzys na różnych poziomach życia religijnej, Moralnej,filozoficznej. zaczął nawed wądpic w Najwyższego Boga , cnoty i godność ludzi.Treny mają coś w stylu epicedium (to jest taka jagby pieśń żałobna.Poeta nawiązywał w "trenach"do poetów.Gromadzi tam dużo bulu.
Drugim powodem był mokołaj sęp-sarzyński następny to D. NABOROWSKI który napsiał róże wpsaniały wiersz i cień a teraz coś powarzniejszego !
Kryzys renesansu i manieryzm – info ogóle
Renesan jak wiemy był epoką szeregu dość rewolucyjnych odkryć. Doszło do reformacji przez co poszerzyły się mentalne granice ludzkości. Poznawano nowe tereny – odkrycia geograficzne.
Na początku renesansu podkreślane są ogromne możliwości człowieka, u kresu epoki padają zaprzeczenia tej tezy. Renesans był więc epoką pełną przeciwieństw.
Renesans zginął w mękach sceptycyzmu.
Renesansowy sceptyk na każde z pytań stawianych przez epokę odpowiada nie wiem. Jest to okres sosnowości neurotycznych. Symptomy kryzysu odnajdujemy w wierszach i fraszkach Kochanowskiego a już totalnie to w trenach – tren IX – tu Kochanowski nie pisze już o Urszuli a o samym sobie.
W sztuce zaczyna się ukazywać brzydotę, rodzi się MANIERYZM
Maniera z wł. Styl. Doprowadzono do wynaturzenia w XVII w. Całkowite odejście od klasycyzmu. Pojawia się w literaturze celowa literacka kradzież – należy ukraść czyjś wiersz i tak go przerobić żeby autor się nie poznał.
Podanne pod wątpliwość zostają kategorie ładu, harmonii i jasności. Rzecz jest tym piękniejsza im bardziej trudna, im większą daje przyjemność oglądania.
Naborowski w swoich wierszach (róża sól itp.) bardzo dogłębnie analizuje każdy przedmiot


mam nadzieje ze załapałam się na naj
5 2 5