Proszę o pomoc w rozwiązaniu tych zadan z góry serdecznie dziękuję i pozdrawiam.
Zad.1Znajdż srednią arytmetyczną następujących liczb;8,56 9,18 1,467 0,74 12,45.
Zad.2 Ala kupiła pod koniec maja pierwsze czereśnie. Za 20 dag zapłaciła 1,60zł,W czerwcu czeresnie były już dwa razy tansze. Ile kosztował 1 kg. czeresni w czerwcu?
Zad3. Samochód taty spala 6,5 litra benzyny na 100km. Tata pojechał tym samochodem w delegacię do miejscowości odległej o 320 km. Oblicz , ile spali benzyny i ile za nią zapłaci, jeśli 1 litr benzyny kosztuje 4,30 zł.?

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-23T22:15:19+01:00
1. 8,56+ 9,18+ 1,467 +0,74 +12,45. =32,397
32,397/5=6,4794

2. 20dag - ilość czereśni kupionych pod koniec maja
1,60zł - cena 20dag czereśni kupionych pod koniec maja
x zł - cena jednego kg czereśni w czerwcu
1,60/2 - cena 20dag czereśni w czerwcu

1,60zł/2=0,8zł - cena 20dag czereśni w czerwcu
(tu jest podzielone przez 2 dlatego, że cena była dwa razy tańsza.)
0,8zł*5=4zł - cena 1kg czereśni w czerwcu
(tu jest pomnożone razy 5 dlatego, że w poprzednim działaniu obliczona została cena 20gad czereśni w czerwcu. A wynik został pomnożony przez 5dlatego, że kg ma 100dag i jak podzielimy to przez 20 to wychodzi 5.)

3. 6,5 l - 100km
x l - 320km

x * 4,30zł - ilość pieniędzy zapłaconych za benzynę

x= (320*6,5) / 100
x= 2080/100
x=20,8
20,8 *4,30 =89,44