Z.1 W sklepie ,,As" karma dla psów jest sprzedawana 3 rodzaje opakowania.
Cennik
wielkosc opakowania cena opakowania
1,5kg 11,oo zł
4 kg 27,90 zł
15 kg 74,40 zł


O jle tanszy jest zakup 15 kg karmy w jednym opakowaniu od zakupow 15 kg tej karmy w opakowaniach 1,5 kg

z.2
Ucznowie VI zebrali 68,50 zł zakupów karmy dla psów ze schroniska.Jle najwięcej kg karmy mogą kupić w sklepie ,,As''?.Jle pieniędzy im zostanie?

3

Odpowiedzi

2010-03-24T15:05:47+01:00
15/1,5=10
10*11=110 zł
110-74,4=35,6 zł
odp o 35,6 zł .

zad 2

68,5/11= 6 opak po 1,5 kg czyli 9 kg 2,5 reszty

68,5/27,9= 2 opak po 4 kg czyli 8 kg 12,7 reszty
za resztę można zakupić jeszcze 1,5 kg karmy czyli 8+1,5=9,5 kg karmy i zostanie reszty 1,7 zł
68,5-27,9-27,9-11=1,7 zł
4 4 4
2010-03-24T15:06:42+01:00
1.
15:1,5=10
10*11=110

110-74,40=35,6

Zakup 15kg karmy w jednym opakowaniu jest tańszy o 35,6zł od zakupu 15kg tej karmy w opakowaniu po 1,5kg

2.
68,50 mają pieniędzy
na 15kg jest za mało więc
2 razy po 4kg czyli 2*27,90=55,80
1 raz po 1,5kg czyli 1*11=11

55,80+11=66,80
68,50-66,80=1,7 zł
Zostanie im 1,70 zł, a w sumie kupią karmy 9,5kg.
2 2 2
2010-03-24T15:07:15+01:00
1)
15kg = 74,40 zł
11zł * 10 = 110zł
110zł - 74,40zł = 35,60zł
odp: Zakup jest wtedy tańszy o 35,60zł.

2)
2 * 27,90zł + 11zł = 66,8zł
2 * 4kg + 1,5kg = 9,5kg
odp: Mogą kupić najwięcej 9,5kg karmy.