Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2009-10-28T23:10:57+01:00
Śmierć jest postrzegana jako naturalna transformacja. Po zgonie bliskie osoby, krewni i członkowie społeczności zbierają się w jej domu, by pomóc w przygotowaniu uroczystości pogrzebowych, zaczynając od umycia i ubrania ciała. Przychodzą tam przez każdą noc poprzedzającą pogrzeb, by uczestniczyć w specjalnych rytuałach. Duży, pełen muzyki pogrzeb uznawany jest za znak dobrego życia. Kiedyś Słowianie rzucali nożami i ostrymi przedmiotami w wiry powietrzne, które niedaleko nich przelatywały. Słowianie mieli także święto w którym zostawiali na rozstajach dróg jedzenie dla zmarłych i zbłąkanych dusz. Dawniej sądzono,że nieboszczyk tak jak i żywi potrzebuje pożywienia. W związku z tym, całymi rodzinami wybierano się na groby bliskich urządzając tam "obiatę", czyli składano ofiarę.
Obchodzona do dziś stypa po pogrzebie Słowianina jest taka, w której je się i pije rozpamiętując umarłego. Tak więc różnice pomiędzy dawnymi obyczajami pogrzebowymi a dzisiejszymi, nie są takie duże, jak mogłoby się zdawać.

Jak chciałaś - 10 zdań ;]
2009-10-29T02:02:31+01:00
Kiedyś:
-nieboszczyków chowano w ciągu 2-3 dni od śmierci natomiast wieczny odpoczynek był odwlekany miesiącami,a nawet latami
-żeby zwłoki się nie psuły wyjmowano organy
-pogrzeb trwał nawet do czterech dni,a msze za zmarłego były odprawiane w wielu świątyniach
-mowy żałobne kiedyś jak i dziś wygłaszali duchowni,rodzina,przyjaciele ułożone przez siebie lub cytowane wiersze
-były wyprawiane uczty pogrzebowe,a w dzisiejszych czasach mamy stypy
-kiedyś ważna była ilość żałobników która przyjdzie na ucztę czym więcej tym lepiej-kończyły się pijaństwem,biesiadą i rozrubą.W dzisiejszych czasach ważna jest pamięć o zmarłym,a nie zabawa i pijaństwo.
-mężczyźni nie mogli sobie pozwolić na głośny płacz i rozpacz bo bardziej panom powaga niż lament przystoi.W dzisiejszych czasach płacz jest czymś zupełnie normalnym
-w dawnych czasach obyczajem było żeby sobowtór zmarłego szedł za trumną, w dzisiejszych czasach idzie rodzina zmarłego
-podczas pogrzebu było dużo ozdób,rzeźb,złotych elementów,posągi,tarcze herbowe oraz sentencje zasług zmarłego a w środku tego wszystkiego stawiano trumnę.W dzisiejszych czasach stawia się kwiaty i znicze
-po pogrzebie wszystkie te bogactwa które były przy grobie zabierali księża.W dzisiejszych czasach stoją na grobie aż się wypalą znicze i stawiane są nowe.
-świątynia była bogato ozdobiona w chorągwie pogrzebowe,tablica personalna na grobie była zdobiona drogimi klejnotami,które były okradane.W dzisiejszych czasach tablice nie są tak bogato zdobione,ale również są kradzieże.