Odpowiedzi

2010-03-24T18:18:42+01:00
Kontynent: Europa
Półwysep; Bałkański
Morza oblewające: Egejskie, Jońskie
Nazywana jest Helladą, a jej mieszkańcy Hellanami

Cywilizacje: Krereńska, mykeńska
Bogowie Greccy: Herosi,
Życie po śmierci: Hades, cerber,
2010-03-24T18:19:42+01:00
Grecja ma długa i bogatą historię
Grecja - położona jest w południowej części Półwyspu Bałkańskiego, W skład Grecji wchodzą również piękne i malownicze wyspy rozsiane na terenach Morza Egejskiego i Jońskiego. Największą i zarazem najbardziej popularną wyspą Grecji jest dobrze znana Kreta.

Charakterystyka ukształtowania terenu Grecji to naturalne zatoki, wysokie góry, głębokie doliny oraz wapienne skały porastające przez kolczaste zarośla i pachnące ziołami, którymi żywią się tu wypasane owce i kozy. Pora wiosenna zmienia tutejsze łąki w dywany porośnięte kwiatami, zaś podczas gorącego i suchego lata zamienia się w jałowe tereny. Wokół zabudowanymi białymi tradycyjnymi greckimi domami wioskach rozpościerają się gaje oliwne i pola pszenicy.
2010-03-24T18:28:12+01:00
Mogę ci coś napisać o antycznej Grecji z podręcznika do gimnazjum.

1. Grecy nazywali swoją ojczyznę Helladą. Hellada była obszarem górzystym, zamieszkiwanym głównie na wybrzeżu morskim i w dolinach oddzielonych pasmami gór. W Helladzie nie powstało jedno państwo greckie - na tym obszarze znajdowało się wiele małych miast-państw.
2. Pod koniec VI w. p.n.e w Atenach wprowadzono demokrację (rządy ludu). Wszyscy obywatele tworzyli eklezję czyli zgromadzenie ludowe, które uchwalało prawa i wybierało urzędników. Pełnoprawnymi obywatelami Aten byli tylko wolni mężczyźni, synowie innych obywateli. Pozostali mieszkańcy nie posiadali praw.
3. Największą grecką polis (miasto państwo) była Sparta. Głównym zajęciem Spartan, pełnoprawnych obywateli, była służba wojskowa. Uprawą ziemi w Sparcie zajmowali się Heloci - niewolnicy państwowi. Na czele Sparty stało dwóch królów, którzy dowodzili armią podczas wojny.
4. Grecy byli politeistami. Wierzyli, że najważniejsi bogowie mieszkają na najwyższym szczycie Grecji - górze Olimp. Bogom budowano świątynie, w których składano obfite ofiary.
5. Hellenowie dbali o sprawność fizyczną, dlatego wiele czasu poświęcali ćwiczeniom sportowym. Często brali udział w zawodach. Największe igrzyska ogólnogreckie odbywały się co cztery lata w Olimpii i były poświęcone Zeusowi. Po raz pierwszy zorganizowano je w 776 r. p.n.e.
6. Teatr grecki wywodził się z uroczystości religijnych ku czci boga Dionizosa. W trakcje Wielkich Dionizjów organizowano konkursy dramatyczne, podczas których wystawiano komedie i tragedie. W VIII w. p.n.e powstały poematy Homera - "Iliada" i "Odyseja". Malarstwo greckie zachowało się głównie na wazach zdobionych scenami z mitologii. W Grecji rozwinęło się także rzeźbiarstwo, a w architekturze dominowały trzy style: dorycki, joński i koryncki.

A jeśli nie miałaś/łeś na myśli antycznej Grecji, to poniżej masz link do ogólnego tekstu z encyklopedii WIEM.:

http://portalwiedzy.onet.pl/68914,,,,grecja,haslo.html

Mam nadzieję, że jakoś pomogłam.