Za 3 jednakowe zeszyty i dłógopis Jacek zapłacił 18 zł. Długopis jest 2 razy droższy od zeszytu.Ile kosztował długopis?

Too jest głópiee nierozumiem ; /
Z góryy dziaa <3
Ahaa i taa są równaniaa coś tam i nierównościi ..
Proszę o szybkie odp.

2

Odpowiedzi

2010-03-24T19:28:51+01:00
Z - cena zeszytu
d - cena dlugopisu
d=2z (bo dlugopis jest 2x drozszy)

3d+3z=18

3z+3*2*z=18

9z=18

z=2
d=2*2=4

Odp. Dlugopis kosztowal 4zl (a zeszyt 2zl) .

Licze na najlepsze:).
2010-03-24T19:43:06+01:00
Obliczenie:
18:5=3,6- koszt zeszytu
3,6×2=7,2-koszt długopisu

równaniem to będzie tak:
3x+2x=18
5x=3,6- tu obliczony jest koszt zeszytu

a jakby co to 18 trzeba podzielić na 5 dlatego, że razem jest 5 takich samych cen..:)
mam nadzieję, że się przyda:D