Zad.1 Tadeusz wybrał się do sklepu, planując zakupić 7 pojemników maślanki,każdy o pojemności 0,5L.niestety okazało się,że w sprzedarzy są tylko pojemniki o pojemności 0,35L. Ile mniejszych pojemników maślanki powinien kupić Tadeusz?
A)8
B)9
B)10
D)11
zad.2 Łukasz chciał kupić 6Lsoku pomarańczowego .W tabeli przedstawiono ,w jakich kartonach i w jakiej cenie można kupićten sok. Na jaki rodzaj opakowania powinien zdesydować się Łukasz, aby zapłacić jak najmniej?(tabelke masz podspodem w załączniku).
zad.3 Jakub przegląda oferty dotyczące telewizorów. Wynika z nich, że jeśli zdecyduje się kupić telewizor na raty -będzie musiał wpisać najpierw 340zł, a potem zapłacić 11rat po199zł. Jeśli zapłaci gotówką -wyda 2340zł.O ile więcej pieniędzy wyda Jakub, jeśli zdecyduje się kupić telewizor na raty?
A)190zł B) 189zł C)151zł D)199zł
zad.4 Kupując niektóre towary, musimy zapłacić dodatkowo7%podatku (tzw.VAT).Ile capłacimy za makaron ,który bez podatku kosztuje 3zł.
A)2,75zł B)3,07zł c)5,10zL D)3,21zł
zad.5 Na niektóre produkty obowiązuje 22%VAT. Ile zapłacimy za zakup, który bez tego podatku kosztuje 98,5zł?
zad.6 Joanna kupiła 60dag wędliny.Ten gatunek wędliny zawiera :0,37tłuszczu,1/4 białka 13/50 wody oraz 0,12 soli mineralnych.Oblicz, ile gramów każdego z składników zawiera kupiona wędlina.

2

Odpowiedzi

2011-07-09T12:26:04+02:00

1. B

2. 2l

3. B 189zł

4. D

 

5.

100% - 98,5

122% - x

 

x = 122 * 98,5 / 100 = 120,70

 

6.

0,37 * 60 = 22,2 tłuszczu

1/4 * 60 = 15 białka

13/50 * 60 = 15,6 wody

0,12 * 60 = 7,2 soli mineralnych

6 4 6
2011-07-09T12:49:09+02:00

zad.1.
odp. b.  bo 7*0,5=3,5   10*0,35=3,5
zad.3.
199*11=2189        2189+340=2529        2529-2340=189zł
odp:b
zad.4.
7/100*3/1=21/100          3+0,21=3,21
odp.d
zad.6.
37g tłuszczu
10g wody
1g białka
12g soli
zad.5.
9850/1*22/100=2167gr       21,67zł 
98,5+21,67=120,17
odp. Zapłacimy 120,17zł

9 4 9