Kupiłem 3/4kg gruszek i 1 1/2 kg jabłek. Kg gruszek kosztował 5,40zł a cena kg jabłek stanowiła 2/3 ceny kg gruszek. Ile zapłaciłem za zakupy?

/- kreska ułamkowa, np. trzy czwarte

Za 2/5 kg sera i 30 dag szynki zapłaciłem 11,26zł. Kg szynki kosztował 18,20 zł. Ile kosztował kg sera? Podpowiedz:2/5 czyli 0,4kg

Trzeba napisac wszystkie obliczenia.

2

Odpowiedzi

2010-03-25T17:03:38+01:00
1)
5,40 * 2/3= 540/100 * 2/3 = 27/5 * 2/3 = 54/15 = 3,60 zł <---cena kg jabłek

3/4 * 5,40 + 1 1/2 * 3,60 = 3/4 * 27/5 + 1/2 * 18/5 = 81/20 + 18/10 = 4,05 + (3,6 +1,8) =9,45 <- zapłata za zakupy

2)
18,20 * 0,3 = 1820/10 *3/10 = 546/100=5,46 zł
<-- cana za szynke która zaplacił

11,26 - 5,46 = 5,80 zł <-- can za ser która zaplacił

x * 0.4 = 5,80
x * 4/10 = 58/10
4/10x = 58/10
x = 5.8 : 0.4
x=14,50 zł <- cena kg sera



* <-- mnozenie
/ <- kreska ułamkowa
: <- podzielic
Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-25T17:03:46+01:00
Kg gruszek 5,4zł
kg jabłek ?

3\4*5,4=4,05zł <--- za gruszki

2/3*5,4=3,6 <----za kg jabłek

1 1/2 * 3,6 =5,4 <---- za jabłka

za zakupy razem ---> 4,05+5,4=9,45







kg szynki 18,20
kg sera x
kupiłam:
sera 0,4kg
szynki 30dag=0,3

0,4x+ 18,20*0,3=11,26
0,4x=11,26-5,46
0,4x=5,8/0,4
x=14,5

Odp. kilogram sera kosztuje 14,50zł


1 5 1