DO ZADAŃ PROSZĘ OBLICZENIA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
1. Cena jednej obligacji jest równa 80zł. Oprocentowanie roczne wynosi 7,5%. Ile obligacji trzeba kupić, aby po roku mieć nominalny zysk w wysokości 540 zł?
A. 75 B. 90 C. 125 D. 150

2.Ewa zebrała 5 miarek jagód. Jest to o 1/4 więcej niż zebrał Marcin. Ile miarek jagód zebrał Marcin?
A.1 B.2 C.4 D.5

3.Leśniczy zapytany o wiek pewnego lasu, odpowiedział : "Za 20 lat będzie miał trzy razy tyle, ile miał 20 lat temu". Ustal ile lat ma ten las.
A.10 B.20 C.30 D.40

4.Marta i Jacek wyjeżdżając na wycieczkę rowerową spotkali się w połowie drogi od swoich miejsc zamieszkania oddalonych o 8km. Marta jechała ze średnią prędkością16 km/h a Jacek 20 km/h . Marta wyjechała z domu o godzinie 14.00 . O której godzinie wyjechał Jacek jeśli na miejsce spotkania dotarł o tej samej co Marta?
A. 13.53 B. 13.57 C 14.03 D. 14.12


1

Odpowiedzi

2010-03-25T17:33:36+01:00
1.
540zł:7,5% = 540zł:0,075 = 7200zł
7200zł:80zł = 90
odpowiedź B

2.
5 -------- 1,25
x ------- 1
1,25x = 5 |:1,25
x = 4
odpowiedź C

3.
x - obecny wiek
3(x-20) = x+20
3x-60 = x+20
3x-x = 20+60
2x = 80 |:2
x = 40
odpowiedź D

4.
S = 8km:2
S = 4km
t Marty = 4km:16km/h
t Marty = 0,25h = 15 min
Marta dotarła o 14.15
t Jacka = 4km:20km/h
t Jacka = 0,2h = 12min
godzina wyjazdu Jacka: 14.15-12min = 14.03
odpowiedź C