Odpowiedzi

2011-07-27T19:08:29+02:00

Ta odpowiedź została oznaczona jako zweryfikowana

×
Zweryfikowane odpowiedzi zostały sprawdzone przez ekspertów, dlatego mamy pewność, że są prawidłowe i bezbłędne. Od dawna na zadane.pl znajdziesz tysiące poprawnych odpowiedzi, które zostały sprawdzone przez moderatorów (najbardziej zaufanych członków naszej społeczności).

KRZYSZTOF PENDERECKI

(ur. w 1933 r. w Dębicy)

Twórczość Krzysztofa Pendereckiego zawsze przejawiała ewolucyjny charakter. Na przełomie lat 50-tych i 60-tych – we wczesnym okresie działalności kompozytorskiej – zaliczany był przez krytyków do skrajnej awangardy. Kompozytor poszukiwał wtedy nowych niekonwencjonalnych brzmień i barw muzycznych. Okres ten, zwany sonoryzmem, oznaczał operowanie samym brzmieniem i eksperymentowanie w tym zakresie (rozszerzanie środków artykulacyjnych, głównie w grupie instrumentów smyczkowych i perkusyjnych). Powstały wtedy m.in. „Tren”, „Kwartet smyczkowy”, „Kanon”.

         W późniejszych latach nastąpił zwrot w kierunku stylizacji i tradycji (nawiązanie do pierwszych oper i teatru muzycznego R. Wagnera, do XIX wiecznej symfoniki, wykorzystanie formy sonatowej, fugi). Stworzył wówczas „Fluorescencje”, „Pasję wg. św. Łukasza”, „Raj utracony”, „Te Deum” (dedykowane papieżowi Janowi Pawłowi II), „Polskie Requiem”, operę „Czarna maska”.

         W latach 90-tych zwrócił się w stronę pastiszu (dzieło, które naśladuje styl innego twórcy lub składa się z inaczej skomponowanych elementów oryginalnej pracy) i brzmień kameralnych.

 

Pozdrawiam.

2 5 2