Podane są wypowiedzi Michała. Do każdej z nich sporządź równanie i rozwiąż je. oceń, czy Michał mówił prawdę.

a) za 20 dag cukierków po 15 zł za kilogram oraz 25 dag cukierków droższych zapłaciłem 6,70 zł

b) teraz jestem 4 razy młodszy od mojego taty, a za 2 lata będę tylko 2 razy młodszy.

Błagam, pomocy!!!

1

Odpowiedzi

2010-03-25T17:51:48+01:00
A]
20dag=0,2kg
0,2×15=3zł kosztowały cukierki tańsze
6,70-3=3,70zł kosztowały droższe
3,7:0,25=14,80zł musiałby kosztować kg tych drugich cukierków
czyli michał kłamał, bo droższe cukierki nie mogą kosztować, mniej niż 15zł, a kosztują 14,80zł
zad.2]
x=obecny wiek michała
y=obecny wiek taty

y=4x
2(x+2)=y+2
y=4x
2x+4=y+2
2x-4x=2-4
-2x=-2
x=2:2
x=1
y=4x
michał kłamie, bo wg tego, co mówi, ma 1 roczek, a tata ma 4lata, on może mieć 1 roczek, ale tata nie może mieć 4 latek