Odpowiedzi

2009-10-29T18:25:06+01:00
METALE:
Miedź (Cu)- występuje w hemoglobinie, jej niedobór powoduje niedokrwistość.
Cynk (Zn)- wchodzi w skład licznych enzymów, niedobór powoduje zaburzenia rogowacenia skóry, karłowatość, hipogonadyzm u mężczyzn.
Mangan (Mn)- wchodzi w skład grup prostetycznych niektórych enzymów, bierze udział w procesach oksydoredukcyjnych- niedobór powoduje zahamowanie wzrostu i niedokrwistość.
NIEMETALE:
Tlen (O)- dzięki temu niemetalowi możemy oddychać.
Węgiel (C) - w organizmie człowieka (70 kg) jest ok. 13 kg węgla wchodzącego w skład podstawowych dla życia związków: węglowodanów, tłuszczów, białek, kwasów nukleinowych, witamin itp.
Wodór (H) - składnik podstawowych dla życia związków: wody, węglowodanów, tłuszczów, białek, kwasów nukleinowych, witamin itd.
2009-10-29T18:38:13+01:00
Beta-karoten

Beta-karoten wykorzystywany jest w organizmie człowieka do syntezy witaminy A. Poza tym posiada on wyraźne właściwości antyoksydacyjne, sprzyja obniżeniu ryzyka rozwoju chorób nowotworowych oraz innych, wywołanych zwiększonym zanieczyszczeniem środowiska.

Ceramidy

Ceramidy to złożone, neutralne lipidy (lipoidy), zaliczające się do grupy glikolipidów - cerebrozydów. Wchodzą one w skład struktur błon komórkowych, przede wszystkim komórek nerwowych i komórek krwi. Uważa się, że ceramidy są wtórnymi przekaźnikami. Ponadto odgrywają one ważną rolę w utrzymaniu prawidłowego stanu skóry i włosów.


Chrom

Chrom jest bardzo ważnym mikroelementem, ponieważ reguluje przemianę węglowodanową i poziom glukozy we krwi

Cynk

Cynk to mikroelement będący koenzymem kilkuset enzymów. Jest niezbędny do funkcjonowania DNA- i RNA

Fluor

Fluor to mikroelement, który bierze udział w procesach tworzenia kości, zębiny i emalii zębów. Jest niezbędny w celu zapobieżenia rozwojowi lub zmniejszenia próchnicy zębów i osteoporozy.


Fosfor

Znaczenie fosforu i jego rola w procesach przemiany materii organizmu jest określona przez substancje, w których skład on wchodzi. Fosfor nieorganiczny pełni funkcje strukturalne: wchodzi w skład tkanki kostnej


Jod

Jod reguluje pracę tarczycy i przysadki, zapobiega gromadzeniu się radioaktywnego jodu, zapewnia ochronę przed działaniem promieniowania jonizującego.


Magnez

Organizm dorosłego człowieka zawiera około 25 g magnezu, przede wszystkim w kościach, w postaci fosforanów i kwaśnych węglanów