1. do sklepu sprowadzono 7 pralek w jednakowej cenie i jedną o 112 zł droższą od pozostałych. pralki te kosztowały łącznie 10 912 zł. jakie były ceny poszczególnych pralek ?
2. cena kilograma jabłek stanowi 80 % ceny kilograma gruszek. za 2 kg gruszek i 1 kg jabłek zapłacono 5,60zł. jaka jest cena kilograma jabłek, a jaka kilograma gruszek?
3.jeśli pewną liczbę podzielimy przez 3 i do ilorazu dodamy dzielną i dzielnik, to otrzymamy 163. co to za liczba ?
4.olek zbiera znaczki i wczoraj obliczył, ze ma już łącznie 189 znaczków angielskich, francuskich i hiszpańskich. francuskich ma dwa razy więcej niż hiszpańskich, a angielskich 39 mniej niż francuskich i hiszpańskich razem. ile ma znaczków każdego rodzaju ?
5.Jacek jest dwa razy młodszy od marka. za 5 lat Jacek będzie miał tyle lat, ile marek ma teraz. ile lat ma każdy z chłopców ?

prosze o napisanie obliczeń ...

z góry dziękuje .

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-25T19:33:34+01:00
Zad.1 od całej sumy odejmujemy kwotę o ile ta jedna pralka jest droższa
10912 - 112 = 10800
teraz dzielimy ten wynik na 8 pralek bo łącznie jest ich właśnie tyle
10800 : 8 = 1350 tyle kosztuje jedna z tych siedmiu pralek
1350 + 112 = 1462 tyle kosztuje ta droższa pralka

zad.2
x - cena kg jabłek
y - cena kg gruszek
x = 80% y
2y + x = 5,60
2y + 80%y = 5,60
2y + 0.8y = 5,60
2,8y = 5,60 /:2,8
y = 2 zł cena kg gruszek
5,60 - 2 × 2y = x
5,60 - 2×2= x
5,60 - 4 = x
1,60 = x
x = 1,60 cena kg jabłek
3 5 3