Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-25T21:12:25+01:00
Guślarz- jest przewodnikiem obrzędu, to on przywołuje duchy za pomocą magicznych rytuałów i gestów, na przykład zapalenie wódki w kociołku. Ma on także moc odwoływania zjaw.
Chłopi zebrani w kaplicy- mieszkańcy wsi, są religijni, wierzą, że za pomocą obrzędu Dziadów pomagają zmarłym odnaleźć swoje miejsce w zaświatach. Wierzą też, że bez pomocy żywych zmarli nie zaznaliby spokoju.
Józio i Rózia- dwoje dzieci, które zmarły bardzo wcześnie i nie zaznały cierpienia, dlatego nie mogą od razu pójść do nieba. Proszą o dwa ziarnka goryczy, dzięki którym będą mogły przekroczyć bramy raju.
Zosia- była pasterką, ale lekceważyła miłość każdego chłopca, który się do niej zalecał. Zmarła nie poznała miłości, dlatego jest zawieszona między niebem a ziemią. Guślarz obiecuje jej, że kara wkrótce się skończy.
Dziedzic- Zły Pan, jest to straszliwe widmo, które błaga chłopów, by dali mu trochę jedzenia i wody. Ci jednak nie mogą tego zrobić, ponieważ przeszkadzają im drapieżne ptaki. Za życia dziedzic też był drapieżnym ptakiem w ludzkiej skórze. Wsławił się okrucieństwem wobec swoich poddanych, dlatego teraz musi cierpieć wieczną mękę.

Przepisane z: "Leksykon Lektur i Wierszy Gimnazjum", Kraków 2006

Mam nadzieję, że pomogłam :)
2 3 2