Wyrazenia algebraiczne

zd.1
Ile kosztuje 1kg pomidorów ,jeżeli za 45dag Ola zapłaciła 2zł 25gr?

zd.2
Heniek trenuje biegi.Codziennie musi przebiec pewna trasę .Dziś przebiegł dwie trzecie i pozostało mu jeszcze 2.5km .
Ile kilometrów dziennie przebiega Heniek.

3

Odpowiedzi

2010-03-26T20:35:58+01:00
1]
x=cena 1kg pomidorów
45dag=0,45kg
0,45x=2,25zł
x=2,25:0,45
x=5zł to cena 1kg pomidorów
2]
x=długosc trasy
x-⅔x=⅓x
⅓x=2,5km
x=2,5:⅓
x=2½:⅓
x=⁵/₂×3
x=7,5km liczyła ta trasa

dziś przebiegł 5km, a jutro 2,5km
1 5 1
2010-03-26T20:37:52+01:00
Zadanie 1
100 dag=1kg
45dag=2.25zł /:9
5dag= 0.25zł /*20
1kg= 5zł
Odp. Jeden kilogram pomidorów kosztuje 5 złotych.

zadanie 2
1-2/3=1/3
1/3=2.5km ,więc
2.5km*3=7.5km
Odp.Heniek dziennie przebiega 7,5 kilometra.
1 2 1
2010-03-26T20:42:15+01:00
100 g : 45 =2 i 10/45
2 i 10/45 - 1 = 1 i 10 /45
1 i 10/45 * 2,25 = 13 zł 15 gr

zad2
1/3 = 2,5km
3/3 = 2,5 km * 3 = 7,5 km
1 2 1