Za 5 kg jabłek i 6 kg gruszek zapłacono łącznie 15,60 zł. Gdyby kupiono 2 razy więcej jabłek, a o 2 kg gruszek mniej niż poprzednio, zapłacono by 18, 40zł. Ile kosztuje 1 kg jabłek a ile 1 kg gruszek? za pomocą równania zrobić.

3

Odpowiedzi

2009-10-29T21:45:53+01:00
X- cena jabłek
y- cena gruszek

5x+6y=15,6
2 *5x + (6y-2)=18,4

5x= 15,6 - 6y

2* (15,6-6y) +6y-2=18,4
31,2 - 12y +6y - 2=18,4
-6y= - 10,8
y=1,8 zl
5x=15,6 - 6*1,8
5x=4,8
x=0,96 zl
3 2 3
2009-10-29T21:56:24+01:00
X-cena 1kg jabłek y-cena 1kg gruszek 5x+6y=15,6 10x+4y=18,4 -10x-12y=-31,2 -8y=-12,8 →y=1,6-cena 1kg gruszek 5x-6×1,6=15,6 →5x=6→x=1,2zł-cena 1kg jabłek
4 5 4
2009-10-29T21:56:50+01:00
X - jabłka
y- gruszki

5x+6y=15,6
5x-2+2*6y=18,4

5x=15,6-6y /:5
5x-2+12y=18,4

x=3,12-1,2y
5(3,12-1,2y)-2+12y=18,4

x=3,12-1,2y
15,6-6y-2+12y=18,4

x=3,12-1,2y
6y=18,4-15,6+2

x=3,12-1,2y
6y=4,8 /:6

x=3,12-1,2y
y=0,8

x=3,12-1,2*0,8
y=0,8

x=3,12-0,96
y=0,8

x=2,16
y=0,8

Odp: Kilogram Jabłek kosztuje 2,16zł, kilogram gruszek 0,80zł.
2 3 2