POWTÓRKI Z PLUSEM DLA KLASY VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ ZESTAW ZADAŃ NR 1


6. W sklepie ze słodyczami mozna kupić dwa rodzaje cukierków: "Pawełki" po 10zł 50 gr za kilogram oraz "Marcinki" - 1,2 razy droższe od "Pawełków".Ile reszty zostanie z banknotu o nominale 20zł po zakupieniu 30 dag. "Pawełków" i 0,6 kg "Marcinków" ? Zapisz Obliczenia.


7.Jeśli do naczynia o pionowych ścianiach wpadło w czasie deszczu tyle wody, że utworzyła ona na dnie warstwę o głębokości 2mm to mówimy, że spadły 2mm wody.Do prostopadłościennego rowu o wymiarach dna 4m x 8m spadło 8mm deszczu.Ile wiader o pojemności 10litrów potrzeba aby zmieścić taką ilość wody? Zapisz obliczenia.

8.W ciele meduzy dziewiętnaście dwudziestych masy stanowi woda.Ile gramów ważą substancje inne niż woda w ciele meduzy o wadze 18 dekagramów?

9.Działka ma kształt prostokąta, którego szerokość wynosi 28metrów a długość jest dwa razy większa.Na warzywa przeznaczono trzy czwarte powierzchni działki, a pozostałą część na pasiekę.Ile arów działki przeznaczono na pasiekę? Zapisz obliczenia.

10.Jedna łyżeczka miodu waży około 7,2g.Pan Tomasz wypija codziennie szklankę wody z 4 łyżeczkami miodu, a jego żona - z 1 łyżeczką.Na ile dni wystarczy im słoik zawierający 540g miodu ? Zapisz obliczenia.


POWTÓRKI Z PLSUEM DlA KlASY VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ ZESTAW ZADAŃ NR 2

1.Na kółku matematycznym uczniowe sklejali z kartonu "matematyczne bombki" na świąteczną choinkę.Ola wykonała bombkę w kształcie sześcianu o krawędzi 3cm.Ile centymetrów kwadratowych kolorowego papieru potrzeba na oklejenie takiej ozdoby ? Pomiń powierzchnię zakładek potrzebnych do sklejenia.


3.Metr kwadratowy blachy dachowej kosztuje 19zł.Oblicz ile kosztuje blacha potrzebna na pokrycie całego dachu tego budynku.Pomiń w obliczeniach blachę zużytą na zakładki.

4.Ile waży blacha na pokrycie jednej połaci tego dachu, jeśli jej 1 metr kwadratowy waży 5,5kg ?

5.Pierwsza lekcja rozpoczyna się o 8.15.Poranne mycie,ubieranie i jedzenie śniadania zajmuja Karolowi pół godizny, droga do szkoły-kwadrans.O której godzinie Karol powinien wstać, aby zdążyć do szkoły na 5 minut przed rozpoczęciem lekcji?

6.Pierwsza lekcja rozpoczyna się o 8.15.Przerwy po czwartej i piątek lekcji trawją po 20 minut, natomiast wszystkie pozostałe przerwy są dziesięciominutowe.Robert ma w poniedziałek 5 lekcji.Każda trwa 45minut.O której godzinie skończy zajęcia?

7.Rodzina Kowalskich jedzie z Ciechanowa do Poznania samochodem którego średnie zużycie paliwa wynosi 6,5 litra na 100km.Litr benzyny kosztuje 4,80 zł.Odległość z Ciechanowa do Poznania wyonsi 300km.Oblicz ile zapłacą za benzynę państwo Kowalscy.Zapisz wszystkie obliczenia.

2

Odpowiedzi

2010-03-27T13:25:05+01:00
Z.6
6-5 l ----------------- 100 km

x ---------------------- 300 km

6,5 l : x = 100 : 300

1950 = 100x
19,5 = x

19,5 × 4,8 zl = 93, 8 zŁ

Odp: zapłacą 93,8 zl.
6 1 6
2010-03-27T13:26:33+01:00
6 pawełki 10,5zł/kg
marcinki 10, 5 zł*1,2kg
30 dag=0,3
20-0,3*10,5 -0,6*1,2*10,5=20-3,15-7,56=9,29

7V=40dm*80dm* 0,08dm=256dm3
256dm3-256L
256 :10=25,6
odp:potrzeba 25,6 wiadra
9 2 9