Jeden kilogram truskawek kosztuje t złotych, a jeden kilogram czereśni jest o 1,50 zł droższy. Kupiono pięć kilogramów truskawek oraz pewną ilość czereśni. Ile kupiono kilogramów czereśni, skoro za zakupy zapłacono 20 zł ?

1

Odpowiedzi

2010-03-27T14:49:15+01:00
Za 5kg truskawek zapłacimy 5t
czereśnie 1 kg kosztuje t+1,5
kupiono X kg czyli zapłacimy X(t+1,5)
RAZEM
5t + X(t+1,5) = 20 zł stąd wyliczam X
20 - 5t = X(t+1,5)
X= (20 - 5t)/(t+1,5)
39 3 39