Nie wiem jak się za to zadanie zabrac,więc byłabym wdzięczna za pomoc ;)
Układy równań-zadania tekstowe

Za dwa różne podręczniki zapłacono 28,80zł.Gdyby jeden podręcznik był o 25% droższy,a drugi o 25% tańszy, to ceny obu podręczników byłyby równe. Oblicz cenę każdego z podręczników.

z góry dzięki ;)

3

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-27T18:51:02+01:00
X - cena jednego podręcznika
y - cena drugiego podręcznika

x+y = 28,8
1,25x = 0,75y

x = 28,8 - y
1,25 * (28,8 - y) = 0,75y

x = 28,8 - y
36 - 1,25y = 0,75y

x = 28,8 - y
36 = 2y

x = 28,8 - y
y = 18

x= 28,8 - 18
y = 18

x=10,8
y = 18
1 5 1
2010-03-27T18:51:28+01:00
X - pierwszy podręcznik
y - drugi podręcznik
x + y - cena dwóch podręczników
28,80 - cena dwóch podręczników

1,25x = 0,75y
x + y = 28,8

y = 28,8 - x
1,25x = 21,6 - 0,75x

y = 28,8 - x
2x = 21,6

y = 28,8 - x
x = 10,80

y = 18
x = 10,80
1 5 1
2010-03-27T18:55:23+01:00
28,8zł-suma cen podręczników
x-cena pierwszego podręcznika


0,75x=14,4|/0,75
x=19,2
odp. Cena pierwszego podręcznika o 19,2zł
28,8-19,2=9,6zl
odp. Cena drugiego podręcznika to 9,6zł

Mam nadzieję, że pomogłem. ;)
1 5 1