A) wybierając sie na wycieczke ,arcin kupił 0,6kg jabłek po 2,35 za kilogram ,jedną całą i jedną czwartą gruszek po 3,40 za kilogram i 80 dag mandarynek .Ile ważyły zakupy?

b)ile kosztowały kupione przez marcina jabłka a ile gruszki?

c)za swoje zakupy marcin zapłacił łącznie 9,54zł.
ile kosztował kilogram mandarynek?

3

Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2010-03-27T20:17:51+01:00
A) 0,6kg+1,25kg+0,8kg=2,65

zakupy ważyły 2,65 kg
b)

0,6kg -----x
1kg----2,35

x=0.6*2,35/1
x=1,41



1,25 kg ---- x
1kg-----3,4

x=1,25*3,4/1=4,25


za jabłka zaplacil 1,41 zl
a za gruszki 4,25 zl

c)

1 kg mandarynek kosztował 4,85


bo za wszystko zaplacil

9,54zł.

a za same jablka i gruszki zaplacil (4,25 zl
+1,41 zl)5,66

co zostaje 9,54zł-5,66=3,88

czyli
80 dag mandarynek kosztuje 3,88 to

1kg

0,8-----3,88
1kg----x

x=1*3.88/0,8
x=4,85
2010-03-27T20:17:59+01:00
A)WAGA
0,6kg+1,25+0,8= 2,65
C) MANDARYNKI
0,6*2,35+1,25*3,4+0,8x=9,54
1,41+4,25+0,8x=9,54
0,8x= 9,54 - 5,66
0,8x = 3,88 / :0,8
x=4,85
B) Jabłka
0,6*2,35= 1,41
Gruszki
1,25*3,4=3,88




1 4 1
2010-03-27T20:21:10+01:00
A)
0,6kg+ 1,25kg + 0,80kg = 2,65 kg

b)
za jabłka : 0,6 × 2,35 = 1,41 zł
za gruszki : 1,25 × 3,40 = 4,25 zł

c) łączna suma zakupów = 9,54
9,54 - 1,41 - 4,25 = 3,88 zł= cena za mandarynki

x= cena 1kg mandarynek

3,88zł-------- 0,8 kg
x--------1 kg
x= 3,88 ÷0,8
x= 4,85