Właściciel sklepu sportowego zakupił w hurtowni 250 piłek po 7,50 zł za sztukę. Do ceny hurtowej doliczał 50% marży. Jaki zysk miał sprzedawca ze sprzedaży piłek,jerzeli 80 sztuk musiał sprzedać tylko z 30% zyskiem?


POMURZCIE PLLIISS

3

Odpowiedzi

2009-10-30T18:58:06+01:00
Zaplacil za pilki 250 * 7,50= 1875 zl


7,50 = 100%
x = 150% <bo 100 % + 50% marzy)

7,50 * 150 / 100 = 11,25 cena sprzedazy

11,50 * 170 pilek (250pilek - 80 pilek ktore musisal sprezdac za 30 % zysku) = 1955 zl

7.50 = 100%
x = 130 %

7,50 * 130 / 100 = 9,75

9,75 * 80 pilek ktore musial sprzedac za ta cene = 780 zl

1955 + 780 = 2735 zl zyskal za sprzedaz pilek ale czystego zysku mial
2735 - 1875 = 860 zl

mam nadzieje ze zrozumiales :)
1 5 1
2009-10-30T18:59:37+01:00
7,5*250=1875

7,5+50%*7,5=11,25

7,5+7,5*30%=9,75

250-80=170

170*11,25+80*9,75=1912,5+780=2692,5

zysk:
2692,5-1875=817,5(zł)
2009-10-30T18:59:54+01:00
250-80=170 piłek sprzedał z 50% marżą→7,5zł+50% z 7,5=7,5+0,5×7,5=7,5+3,75=11,25×170 piłek=1912,5 zarobił sprzedając 170piłek z 50% marżą 170×7,5=1275 zł zapłacił za te piłki w hurtowni →1912,5-1275=637,5 zł zarobił na tych 170 piłkach 7,5+30% z 7,5=7,5+0,3×7,5=7,5+2,25=9,75 zł×80 piłek=780zł-zarobił na tych 80 piłkach 7,5×80=600 wydał na nie→780-600=180 zarobił → razem zarobił 180+637,5=817,5 zł