Proszek do prania sprzedawany jest dwóch opakowaniach : małym o wadze 500 g i dużym ważący 2,4 kg. Małe pudełko proszku kosztuje 7,50 zł
a) Ile trzeba zapłacić za 1 kg proszku jeśli kupuje się go w małym opakowaniach ?
b) Cena 1 kg proszku proszku w małych opakowaniach . Ile kosztuje duże opakowanie proszku ?

3

Odpowiedzi

2010-03-28T15:45:12+02:00
A) 2 * 0,5 kg = 1 kg
2 * 7,50 zł = 15 zł

b)
100 % = 7,5 zł
80 % = x

100x = 600 zł | :100
x = 6 zł - cena 1 kg w dużym opakowaniu

100 dag = 6
40 dag = x

100x = 240
x = 2,4 zł

2, 4 kg = 2*6zł + 2,40zł
2,4 kg = 14,40 zł - cena dużego opakowania


Licze na najlepsze:).
1 5 1
2010-03-28T15:45:16+02:00
A) 2*7,50 zł=15 zł
b) 15*20%=15/5=3 zł
15-3=12zł cena za 1kg duzego proszku
2,4*12zł=28,80 zł-cena duzego proszku
2010-03-28T15:48:19+02:00
A) 500g = 0,5 kg
2 * 7,5 = 15zł

b) 15 * 2,4 = 36zł