×

Darmowa pomoc w zadaniu domowym

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zapytaj o zadanie domowe
  • uzyskaj wytłumaczenie
  • znajdź podobne pytania

Napisz wypracowanie na temat koncepcji losu ludzkiego.Jaki jest według Sokratesa los człowieka?

To jest z lektyry "Król Edyp"
1

Odpowiedzi

2009-10-30T21:36:26+00:00
Tragizm w Królu Edypie wynika z poszukiwania wiedzy o sobie przez tytułowego bohatera. Edyp, gdy popełnia kolejne występki, wcale nie zdaje sobie z tego sprawy, iż wypełnia fatum, przed którym nie ma ucieczki. Nie wie, że zabija własnego ojca, ani o tym, że dzieli łoże z matką. Przede wszystkim warto zauważyć, że w przeciwieństwie do Antygony, która zdawała sobie sprawę z własnych postępków oraz ich ceny, Edyp jest bohaterem niewinnym, nieświadomym własnych czynów. Jest to ironia tragiczna.
Paradoksalnie do klęski doprowadzi Edypa jego wielkość jako człowieka i króla. Gdyby nie dążył z taką nieustępliwością do poznania prawdy, nie doszłoby do odkrycia jego nieświadomych zbrodni. W zasadzie bowiem zostaje ukarany za zabójstwo w obronie własnej oraz za przyjęcie żony, którą ofiarowano mu za bohaterski czyn - uwolnienie miasta od krwiożerczego Sfinksa. Jego tragedię pogłębia ponad to również to, że dosięga go nie tylko los zapisany w niebie, ale równocześnie jego własna klątwa rzucona na mordercę Lajosa, gdy jeszcze nie wiedział, że jest nim on sam.
Zatem życie ludzkie jest niczym w porównaniu z mocą złowrogiego fatum. Można z nim walczyć, ale efekt jest z góry przesądzony. Bowiem choćby człowiek starał się odwrócić bieg wydarzeń i tak poniesie klęskę. Fatum jest nieodmienne, a jego wyrok ciąży nad każdym jeszcze przed narodzinami. Los człowieka jest więc egzystencją tragiczną.
0 0 0
Mózg
  • Mózg
  • Pomocnik
Nadal nie jesteś pewny odpowiedzi?
Dowiedz się więcej dzięki Zadane!
Masz problem z zadaniem domowym?
Dostań darmową pomoc!
  • 80% pytań otrzymuje odpowiedź w ciągu 10 minut
  • Nie tylko podajemy wynik, ale również tłumaczymy
  • Nad jakością odpowiedzi czuwają nasi eksperci