Odpowiedzi

2009-10-30T21:47:17+01:00
Tkanka mięśniowa (textus muscularis), składa się z włókien mięśniowych, zbudowanych z miocytów (zespołów komórek mięśniowych), posiadających zdolność do aktywnego kurczenia się.
6 3 6
2009-10-30T21:56:23+01:00
Tkanka mięśniowa: np.:dwa rodzaje białek umieszczone naprzemian(poprzecznie prążkowana), tworzą przestrzenną sieć.
Tkanka nerwowa: jest długi, dzięki czemu szybko może przesyłać impulsy nerwowe, oprócz tego osłonka mielinowa, rozgałęzienia aksonu, które łączą się z dendrytami innych neuronów.Synapsy- przerwy pomiędzy rozgałęzianiami aksonu,przez które są przeprowadzane impulsy nerwowe.
6 3 6
  • Użytkownik Zadane
2009-10-30T22:32:33+01:00
Istnieją trzy rodzaje mięśni. Każdy z nich pełni inną funkcję. Mięsień sercowy pompuje krew. Inny rodzaj mięśni to mięśnie gładkie. Otaczają większość narządów wewnętrznych, łącznie z naczyniami krwionośnymi. Czynność mięśni gładkich — podobnie jak mięśnia sercowego pełnią one żywotne funkcje, na przykład tłoczą płyny przez nerki i pęcherz, przesuwają pokarm w przewodzie po karmowym, regulują przepływ krwi w naczyniach krwionośnych, nadają kształt soczewkom oczu i rozszerzają źrenice.Mięśnie szkieletowe: za ich pomocą wykonujemy zamierzone ruchy. Ponieważ mięśnie mogą się tylko kurczyć, mięśnie szkieletowe pracują parami. Kiedy jeden się kurczy, drugi jest rozluźniony.Mięśnie, które poruszają kośćmi, są przyczepione do nich za pomocą mocnych ścięgna. Sięgają one daleko w głąb mięśni i wiążą się z tkanką łączną, otaczającą włókna mięśniowe. Tkanka łączna umożliwia siłom wytworzonym w mięśniach naciąganie ścięgien i poruszanie kośćmi. Najmocniejsze ścięgno, ścięgno Achillesa, jest przymocowane do mięśnia w łydce, należącego do nąjsilniejszych. Mięśnie łydki działają jak amortyzatory.
Kiedy chodzimy, biegamy lub skaczemy, znoszą obciążenia przekraczające tonę.

Wszystkie włókna mięśniowe są uruchamiane przez nerwy. Wysyłają one impulsy do mięśni, a te reagują skurczem. Ale nie każda komórka w danym mięśniu kurczy się od razu. Włókna mięśniowe tworzą jednostki motoryczne. W obrębie każdej z nich pojedyncza komórka nerwowa łączy się z wieloma włóknami mięśniowymi. Mniejsza liczba włókien w jednostce i większa liczba jednostek w mięśniu umożliwia wykonywanie lepiej skoordynowanych, delikatniejszych ruchów.Z tkanki nerwowe; zbudowany jest ośrodkowy (mózgowie i rdzeń kręgowy) oraz obwodowy układ nerwowy.Tkanka nerwowa spełnia kluczową rolę dla funkcjonowania organizmu człowieka. Służy do odbierania, przekazywania i przetwarzania informacji ze strony otoczenia.
6 3 6