Wiele cywilizacji starożytnych przywiązywło dużą wagę do spraw związanych z życiem pozagrobowym. Wiązało się to z przygotowaniami ciała zmarłego do dalszej wędrówki, wyposazeniem grobu, wznoszeniem monumentalnych grobowców. Wybierz jeden ze sposobów chowania zmarłych w cywilizacjach starożytnych i opisz go w formie krótkiego listu do przyjaciela.

2

Odpowiedzi

2010-03-28T18:51:40+02:00
Poznań, dnia 21.03.2010
Drogi Mateuszu!

Piszę do Ciebie list, żeby opisać Ci sposoby chowania zmarłych w starożytności. w starożytnych czasach przywiązywano wielką wagę do życia pozagrobowego. w starożytnym Egipcie ciała zmarłych mumifikowano, tzn. balsamowano specjalnymi olejkami, po czym zawijano ciała w bandaże. Wa taki sposób powstawała mumia. Mumie składano w wielkich grobowcach - piramidach. Były w nich wnęki w ścianach , żeby duch zmarłych mogły przez nie przechodzić. Myślę, że dobrze Ci wyjaśniłem sposób chowania zmarłych w staroż. Egipcie. Może ty mi napiszesz o innym kraju??? Już nie mogę się doczekać odpowiedzi.
Pozdrawiam, Marcin
1 5 1
2010-03-28T20:05:00+02:00
Drogi XYZ

Jak zapewne wiesz jestem w Egipcie i bardzo mi się tu podoba. Muszę Ci napisać jakich ciekawych rzeczy dowiedziałem się, na wczorajszej wycieczce w Kairskim muzeum. Najbardziej zaciekawiły mnie informacje jakie przekazał nam przewodnika na temat pochówku starożytnych Egipcjan.
Starożytni bardzo przywiązywali uwagę do życia pośmiertnego, którego warunkiem było przeprowadzenie mumifikacji. Proces ten trwał około 70 dni podczas których usuwano z ciała zmarłego organy wewnętrzne, składane kanopach (urny na organy).Ciało moczono w specjalnych roztworach, a następnie, po namaszczeniu wonnościami i wypełnieniu wnętrza substancjami żywicznymi, starannie owijano bandażami lnianymi. Często mumię powlekano teksty religijne, mumie składano w sarkofagach ( trumny z wizerunkiem zmarłego).
Naprawdę jestem pod rażeniem zobaczonych tam mumii i innych przedmiotów, a także informacji ,mitów i legend przekazanych nam podczas tej wycieczki.
Mam nadzieję, że ciecie tez to zaciekawi.
Pozdrawiam XYZ
2 5 2