Odpowiedzi

2010-03-28T21:21:18+02:00
PIESN VII
Ksiegi pierwsze "trudna rada w tej mierze...". W tej milosnej piesni poeta ubolewa nad tym ze na pewien czas musi rozstac sie ze swoja ukochana. okres rozlaki bedzie dla niego czasem smutku i tesknoty. Teraz wydaje mu sie, ze wszystko co dobre juz sie dla niego skonczylo. Nikt ani nic nie jest w stanie uwolnic go z wiezienia milosci, w ktorym sie znalazl. W myslach przchowuje obraz kobiety najpiekniejszej ze wszyskich. jej sliczne policzki porownuje do zorzy, ktora rano czerwieni sie nad morzem, zamienia ciemnosci w swiatlo, jest taka piekna, ze znikaja przed nia gwiazdy i w ukryciu czekaja nastepnej nocy. Z uczuciem podkresla: "takas ty w oczu moich". Podmiot liryczny zazdrosci drodze, po ktorej stapa zgrabna noga ukochanej, zazdrosci lasom i skalom, ze slysza jej wdzieczny glos, za którym tak bardzo teskni. Pozostaje mu tylko nadzieja, ze wkrotce sie zobacza, bo: "w nadzieje ludzie orza i w nadzieje sieja". Na koniec poeta prosi, by ukochana nie byla zbyt sroga i nie karala go zbyt dlugim rozstaniem, w czasie ktorego nie moglby ogladac jej pieknej twarzy.

12 4 12
2010-03-28T21:37:49+02:00
Tren VII

Interpretacja:
Utwór opowiada o rzeczach, które zostały po śmierci córki pewnego ojca. Tata wspomina, że nie taką przyszłość planował dla swej córki. Nadawcą jest ojciec opłakujący śmierć swojej córeczki. Odbiorca jest bliżej nieokreślony.

Analiza:
Rytm utworu - stwarzają go ułożone na przemian wersy długie i krótkie zbudowane ze zdań wykrzyknikowych i pytających; jest to rytm szlochu.
utwór napisany jest wierszem ciagłym. Liczy 18 wersów: co drugi liczy 13 sylab, pozostałe 7 sylab. W wersach 13-zgłoskowych średniówka występuje po 7 sylabie.

Środki artystyczne:
- apostrofa,
- personifikacja
- epitety
-kontrast
-zdrobnienia
-przerzutnie

15 1 15