×

Darmowa pomoc w zadaniu domowym

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zapytaj o zadanie domowe
  • uzyskaj wytłumaczenie
  • znajdź podobne pytania

1) wyjasnij dlaczego organizmy rozmnazajace sie plciowo maja wieksze mozliwosci przystosowania sie do srodowiska niz osobniki rozmnazajace sie bezplciowo.

2) podaj roznice miedzy podzialem komorki a poczkowaniem

pozdro ;)
2

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-10-31T13:28:25+00:00
1.W rozmnażaniu bezpłciowym nie są wytwarzane DNA , a więc nie są przekazywanie genotypy. Organizmy rozmnażające się bezpłciowo o genotypach mało podatnych na mutacje są gorzej przystosowane do zmieniających się warunków środowiska.

Np. jesli szybko zmieni się temperatura otoczenia, młode komórki umrą.
2.Podział komórki to proces zachodzący u wszystkich żywych organizmów, w którym komórka macierzysta dzieli się na dwie lub więcej komórek potomnych. Najpierw następuje podział jądra komórkowego poprzez mitozę, mejozę lub amitozę. Po podziale jądra dzieli się cytoplazma - cytokineza. Podział komórkowy jest jedną z faz cyklu komórkowego.Pączkowanie jest to rodzaj rozmnażania bezpłciowego. Polega ono na wytwarzaniu przez rodzicielski organizm małego fragmentu, który po oderwaniu się od rodzica samodzielnie rozwija się w identyczną genetycznie jego kopię. Można powiedzieć, że z genetycznego punktu widzenia pączkowanie to rodzaj klonowania. Przez pączkowanie mogą rozmnażać się np. gąbki, parzydełkowce, stułbie, u których proces ten jest poprzedzony mitotycznym podziałem jądra komórkowego. Wiele roślin (np. byliny) również potrafi się rozmnażać przez pączkowanie.
4 5 4
2009-10-31T13:31:04+00:00
Ponieważ osobniki któe rozmnażają się płciowo maja cechy obojga rodziców , a bez płciówo są one identyczne jak rodzic .


Podział komórki polega na przedzieleniu się organizmu na 2 części i kazda z nich zyje , rozmnażają się tak dzdzownice. a począkowanie z jednej rzeczy wyrasta ( pączkuje 2 ) np. drożdże.
4 5 4
Mózg
  • Mózg
  • Pomocnik
Nadal nie jesteś pewny odpowiedzi?
Dowiedz się więcej dzięki Zadane!
Masz problem z zadaniem domowym?
Dostań darmową pomoc!
  • 80% pytań otrzymuje odpowiedź w ciągu 10 minut
  • Nie tylko podajemy wynik, ale również tłumaczymy
  • Nad jakością odpowiedzi czuwają nasi eksperci