Zestaw zadań nr 2

zad 1. Na kółku matematycznymuczniowie sklejali z kartonu „matematyczne bombki” na świąteczną
choinkę. Ola wykonała bombkę w kształcie sześcianu o krawędzi 3 cm. Ile centymetrów kwadratowych
kolorowego papieru potrzeba na oklejenie potrzebnych do sklejenia takiej ozdoby? Pomiń powierzchnię zakładek,


2. Narysuj siatkę, z którejmożna skleić model dachu budynku przedstawionego
na rysunku. Uwzględnij zakładki do sklejenia. Uwaga. Wszystkie połacie dachu
mają jednakowy kształt i wymiary.

3. Metr kwadratowy blachy dachowej kosztuje 19 zł. Oblicz, ile kosztuje blacha potrzebna na
pokrycie całego dachu tego budynku. Pomiń w obliczeniach blachę zużytą na zakładki.


4. Ile waży blacha na pokrycie jednej połaci tego dachu, jeśli jej 1 metr kwadratowy waży 5,5 kg?


5.Pierwsza lekcja rozpoczyna się o 8.15. Poranne mycie, ubieranie i jedzenie śniadania zajmują
Karolowi pół godziny, droga do szkoły – kwadrans. O której godzinie Karol powinien wstać, aby zdążyć do szkoły na 5 minut przed rozpoczęciem lekcji?


6. Pierwsza lekcja rozpoczyna się o 8.15. Przerwy po czwartej i piątej lekcji trwają po 20 minut,
natomiast wszystkie pozostałe przerwy są dziesięciominutowe. Robert ma w poniedziałek 5 lekcji.
Każda trwa 45 minut. O której godzinie skończy zajęcia?


7. Rodzina Kowalskich jedzie z Ciechanowa do Poznania samochodem, którego średnie zużycie
paliwa wynosi 6,5 litra na 100 km. Litr benzyny kosztuje 4,80 zł. Odległość z Ciechanowa do
Poznania wynosi 300 km. Oblicz, ile zapłacą za benzynę państwo Kowalscy. Zapisz wszystkie
obliczenia.


8. Robert korzysta z komputera przeciętnie 2,5 godziny dziennie. Obliczył, że jest to 5
8 jego
wolnego czasu. Ile czasu wolnego dziennie ma Robert? Zapisz obliczenia.

9. Jaki dzień tygodnia wypadnie za 1000 dni od 14 października 2008 roku, który wypadł we
wtorek?

1

Odpowiedzi

2010-03-29T14:32:12+02:00
Zad 1
6 boków o powierzchni 3cm na 3 cm
czyli
6x3x3=6x9=54

Zad 2 bak rysunku
Zad 3 bak rysunku
Zad 4 bak rysunku

Zad 5
8:15 - zaczyna lekcje
powinien być 5 minut wcześniej więc:
8:10
Z domu powinien wyjść 15 min wcześniej więc o
7:55
Szykowanie do szkoły zajmuje mu 30 min więc powinien wstać o 7:25

Zad 6
1 lekcja 8:15 - 9:00
10 min przerwy
2 lekcja 9:10 - 9:55
10 min przerwy
3 lekcja 10:05 - 10:50
10 min przerwy
4 lekcja 11:00 - 11:45
20 min przerwy
5 lekcja 12:05 - 12:50

zad 7
6,5 litra pali na 100 km
trasa do pokonania to 300 km więc spali 3*6,5litra=19,5litrów
1 litr kosztuje 4.80 zł więc za 19,5 litrów zapłaci
19,5*4,80zł=93,60 zł

Zad 8
Robert korzysta z kompa 2,5h i to jest 5/8 jego wolnego czasu
x - cały wolny czas
x * 5/8 = 25/10 wszystko mnożymy przez 8
5x=25*8/10
5x=20 obie strony dzielimy przez 5
x=4 godziny wolnego czasu dziennie

Zad 9
1000=142*7+6
jeżeli 14 paź 2008 jest we wtorek
6 dni później to poniedziałek

2 5 2