×

Darmowa pomoc w zadaniu domowym

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zapytaj o zadanie domowe
  • uzyskaj wytłumaczenie
  • znajdź podobne pytania

Odpowiedzi

2009-10-31T14:26:21+00:00
Pantofelek
Pantofelek ma wykrócone ciało o charakterystycznym kształcie (stąd nazwa), osiąga długość od 0,05 mm do 0,3 mm pokryte rzędami rzęsek; wyposażony w tzw. trichocysty - specyficzne struktury wyrzucane na zewnątrz w przypadku podrażnienia komórki. Rzęski pokrywające ciało służą mu do poruszania się i zdobywania pokarmu. Posiada dwa jądra komórkowe - mikronukleus i makronukleus.

Euglena
Ciało eugleny zielonej (nazywanej potocznie klejnotką zieloną) pokrywa powłoka zwana pellikulą. Długość dochodzi do 200 μm Na jej przednim końcu znajduje się pojedyncza wić - organella ruchu. Klejnotka porusza się wirując wicią. Wić "wkręca się" w wodę i "ciągnie" klejnotkę za sobą. Druga wić(zwana krótką) nie wychodzi poza obręb pellikuli. Obok wici zlokalizowana jest plamka światłoczuła (stigma), dzięki której euglena reaguje na światło (fototaksja). Wewnątrz komórki eugleny znajdują się chromatofory zawierające chlorofil, dzięki którym euglena może w warunkach świetlnych przeprowadzać proces fotosyntezy.
7 2 7
2009-10-31T14:34:46+00:00
Ciało eugleny zielonej pokrywa powłoka zwana pellikulą. Na jej przednim końcu znajduje się pojedyncza wić - organella ruchu. porusza się wirując wicią.. Druga wić nie wychodzi poza obręb pellikuli. Obok wici zlokalizowana jest plamka światłoczuła, dzięki której euglena reaguje na światło. Wewnątrz komórki eugleny znajdują się chromatofory zawierające chlorofil, dzięki którym euglena może w warunkach świetlnych przeprowadzać proces fotosyntezy. Materiałami zapasowymi są paramylon i leukozyna, gromadzone w postaci drobnych, bezbarwnych ziaren.

Pantofelek ma wykrócone ciało o charakterystycznym kształcie stąd nazwa. Z zewnątrz pokryte jest rzędami rzęsek oraz wyposażone specyficzne struktury wyrzucane na zewnątrz w przypadku podrażnienia. Rzęski pokrywające ciało służą mu do poruszania się i zdobywania pokarmu. Pantofelek porusza się bardzo szybko.Nie ma ściany komórkowej. Jego ciało otacza żywa osłona zwana pellikulą. Posiada dwa różne jądra komórkowe . Pantofelek nie ma w sobie ciałek zieleni, w których jest chlorofil .To właśnie on decyduje, czy organizm jest samożywny.
5 2 5
2009-10-31T14:54:18+00:00
Pantofelek
Pantofelek ma wykrucone ciało o charakterystycznym kształcie (stąd nazwa), osiąga długość od 0,05 mm do 0,3 mm pokryte rzędami rzęsek; wyposażony w tzw. trichocysty - specyficzne struktury wyrzucane na zewnątrz w przypadku podrażnienia komórki. Rzęski pokrywające ciało służą mu do poruszania się i zdobywania pokarmu. Posiada dwa jądra komórkowe - mikronukleus i makronukleus.

Euglena
Ciało eugleny zielonej (nazywanej potocznie klejnotką zieloną) pokrywa powłoka zwana pellikulą. Długość dochodzi do 200 μm Na jej przednim końcu znajduje się pojedyncza wić - organella ruchu. Klejnotka porusza się wirując wicią. Wić "wkręca się" w wodę i "ciągnie" klejnotkę za sobą. Druga wić(zwana krótką) nie wychodzi poza obręb pellikuli. Obok wici zlokalizowana jest plamka światłoczuła (stigma), dzięki której euglena reaguje na światło (fototaksja). Wewnątrz komórki eugleny znajdują się chromatofory zawierające chlorofil, dzięki którym euglena może w warunkach
świetlnych przeprowadzać proces fotosyntezy.
33 1 33
Mózg
  • Mózg
  • Pomocnik
Nadal nie jesteś pewny odpowiedzi?
Dowiedz się więcej dzięki Zadane!
Masz problem z zadaniem domowym?
Dostań darmową pomoc!
  • 80% pytań otrzymuje odpowiedź w ciągu 10 minut
  • Nie tylko podajemy wynik, ale również tłumaczymy
  • Nad jakością odpowiedzi czuwają nasi eksperci