Odpowiedzi

2009-10-31T17:22:20+01:00
Ida jest bystra i inteligentna. Jest też bardzo dociekliwa i ciekawa świata i ludzi. Łatwo nawiązuje kontakty z innymi i ma na nich duży wpływ (np. na życie Krzysia, Marka i Jarka, pana Karola). Po ojcu odziedziczyła zamiłowanie do książek, czyta głównie staroangielskie romanse.

"Wszystkie właściwie cechy jej charakteru - i te dobre, i te złe - były silnie wybujałe". Była bardzo uparta i ambitna. Podejmuje się zadań trudnych do spełnienia, chcąc udowodnić sobie i innym własną wartość (np. gdy obiecuje przekonać Krzysia do leczenia lub próbuje zająć się Lisieckimi). Jest pełna kompleksów, nie wierzy w siebie, a to utrudnia jej utrzymanie kontaktu z innymi. Krzysztof nazywa ją "zakompleksionym stworzeniem". Jednak, kiedy Ida zapomni o swych problemach i zaangażuje się w jakąś sprawę, zupełnie się zmienia. Z wścibskiej histeryczki przemienia się w pełną życzliwości, ciepłą osobę. Zauważa to Krzyś: "Jak kto się do ciebie uśmiechnie, to ty się cała rozpromieniasz (...) jakby ci się w środku zapalała żarówka".

Jest bardzo wrażliwa na krzywdę innych. Zawsze odważnie staje po stronie słabszych, broni też zwierząt, np. Lucypera (psa pana Karola) przed Markiem i Jarkiem, ale też staje w obronie chłopców, gdy jednego z nich bije właściciel porysowanego samochodu. Razem z Krzysiem opiekują się chłopcami podczas choroby jednego z nich, a potem organizują świetlicę dla zaniedbanych wychowawczo dzieci. Bardzo kocha swoją rodzinę. Szczególnie ważna jest dla niej mama, która pomaga jej pozbyć się nieśmiałości i nabrać pewności siebie.

Ida jest również bardzo przedsiębiorcza. Gdy nie ma pieniędzy, robi gipsowe wiewiórki i sprzedaje je na rynku. Ma "smykałkę" do wyrobu rozmaitych ozdób.

Czasami w gniewie bywa gwałtowna i porywcza (np. gdy maluje braci Lisieckich farbą, czy wykrzykuje prawdę o Krzysiu, nazywając go egoistą i samolubem).