Rozprawka na temat '' władza nie powinna lekceważyć nieba'' i odnieść się do Antygony.

-----------------
Leże przykuty od łóżka tydzień, nie było mnie na lekcjach i nie mam pojęcia jak to zrobić. Wiem że istnieją mądrzy ludzie którzy podejmą się tego zadania. Bardzo was proszę.

1

Odpowiedzi

2009-10-31T17:23:03+01:00
Moim zdaniem władza nie powinna lekceważyc nieba. Zaden władca nie może czuć się panem większym niż sam Bóg. Królowie i inni przedstawiciele władzy na ziemi są dziełem bożym i nie mają prawa zmieniać przykazań danych przez Stworzyciela. Są ludzie, ktorzy nie zważają na innych, na ich uczucia, na argumenty i sytuację, myślą tylko o sobie. Ludzie, dla których własne zdanie ma jakąś wartość zawsze będą go bronić i walczyć o to, aby postawić na swoim.
Przykładem może być Antygona. Chcąc uszanować greckie prawo złamała zakaz Kreona i pochowała brata. Nie zważała na karę, jaka z tego wynikała. Będąc osobą wierzącą przestrzegała zakazów i nakazów boskich. Stanowisko Kreona było wyraźnie, od początku określone. Uważał on, że decyzje panującego są niepodważalne i wyrażają wolę całego narodu. Były sprzeczne z religią Antygony, dla której ważniejszy od króla jest Bóg.
Gdy Kreon zwołuje stwórców, by zasięgnąć opinii w sprawie zakazu grzebania zwłok Polinejkesa, opinia Chóru jest przychylna. Wynika to z trwogi i strachu, jaką sieje władca.
Zastraszony chór nie informował Kreona o rzeczywistej woli społeczeństwa. Zamiast radzić, akceptował jego decyzję.Antygona chcąc bronić swoich prawd, odwołuje się do praw boskich. Wie, że jeśli ciało zmarłego nie zostanie pogrzebane to nie zazna spokoju po śmierci. Z miłości do zmarłego brata była w stanie ponieść każdą karę.
Kreon chce rządzić jak tyran. Dzięki sprzeciwieniu się Antygony pozostali poddani zrozumieli swój błąd, uświadomiło im to, że naród, który bez dyskusji zgadza się na wszystko mimo tego, iż zajmuje inne stanowisko tak naprawde nic nie osiągnie.
Podsumowując ważniejsze niż ludzkie prawa są obecne w życiu prawa boże, którym nawet władza powinna podporządkować. Nie powinni żyć w niezgodzie z Bogiem, gdzyż wynikają z tego same niepowodzenia.


Mam nadzieję, że na temat, krótko, bo się spieszyłam ;)
12 3 12