Przygotuj wypowiedz na temat 8 swoich ulubionych utworów z literatury i poezji :na poziomie gim .wypowiedz musi mieć wstęp rozwinięcie zakończenie np na przełomie tych lat miałem okazję poznać wiele ciekawych i itneresujących książek
pierwszą z nich jest romeo i julia (tu musi być :spójność motyw miłości i dlaczego jest nasza ulubioną książką )i tak z każdym innym utworem :mały książe syzyfowe prace komienie na szaniec latarnik boska komedia .do trupa antygona jest 7 tytułów jeden zostawiam wam abyście dodali jaką książkę lubicie (na poziomie gim książka ) do każdej książki i wiersza po dwa trzy zdania.

2

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-01T10:35:41+01:00
Każdy czytając książkę lub wiersz ma po niej inne odczucia, przemyślenia. Literatura jest ważnym elementem w życiu uczuciowym każdego człowieka z osobna, jednakże owe osoby mają swój własny, ukształtowany gust, dlatego też jednemu może się podobać książka o tematyce miłosnej, drugi zaś nie gardzi tematyką wojenną. Moimi ulubionymi książkami, z jakimi do tej pory miałam okazję się zapoznać są: „Mały Książe”, „Syzyfowe prace”, „Kamienie na szaniec”, „Latarnik”, „Boska komedia”, „Antygona”. Ponadto moim dużym zainteresowaniem cieszą się utwory liryczne takie jak: „Do trupa” czy „Czego chcesz od nas Panie”. Myślę, że każda z nich jest inna, na swój sposób oryginalna.
„Mały Książe” porusza problem miłości i przyjaźni, jest to temat uniwersalny i ponadczasowy. Bohater doświadcza takich właśnie uczuć w kontaktach z różą, lisem, pilotem. Czytając tą książkę możemy zauważyć, że swoim postępowaniem uczy nas żyć w przyjaźni oraz miłości do innych. Książka ze względu na walory artystyczne i ciekawą fabułę, bardzo mi się spodobała.
Kolejnym utworem jest nowela „Latarnik”. Problematyką jest tu tęsknota i miłość do ojczyzny polskiego emigranta. Główny bohater ucieka od świata, alienuje się poprzez pracę tytułowego latarnika. W swojej wieży znajdował ochronę przed wszelkim złem, które mogło przychodzić ze świata zewnętrznego. „Usypia” swoje dawne uczucie, ustępując miejsca obojętności. Punktem zwrotnym w jego postępowaniu okazuje się moment, kiedy nasz bohater otrzymuje paczkę z książkami polskimi, m.in. „Panem Tadeuszem”. Wraz z początkiem lektury przyszła wielka fala wzruszenia. Fakt ten przyczynił się do zapadnięcia w sen, co skutkowało tym, iż bohater nie włączył latarni. To natomiast przyczyniło się do rozbicia łodzi. Stary człowiek został wyrzucony ze służby.
Jest to bardzo ciekawa powieść, podoba mi się jej klimat, czytając można zrozumieć odczucia bohatera, jego tęsknoty, lęki, wzruszenia.
[zaraz pomyślę nad kolejną częścią wypracowania]
2 5 2
2009-11-01T15:50:14+01:00
W swojej pracy chciałabym opisać kilka książek, które wywarły na mnie duże wrażenie, zmieniły sposób patrzenia na świat i innych ludzi. W trakcie swojego jeszcze krótkiego życia na ziemi przeczytałam wiele lektur, jednak nie każda z nich zainteresowała mnie z równą mocą jak te, które poniżej zaprezentuję.
Zacznę od znanej na całym świecie książki autorstwa Williama Szekspira zatytułowanej "Romeo i Julia". Sądzę, że większość ludzi wie, czego dotyczy jej problematyka. Opisuje ona dwoje młodych, zakochanych w sobie ludzi, których łączące uczucie i nienawiść rodzin
doprowadzają do samobójczej śmierci. Jest to przejmująca opowieść, którą doceniła cała ludzkość. Również ja. Poruszyła mnie w niej siła ludzkiej miłości i niemoc wobec śmierci.
Następnym tytułem, o którym chciałabym wspomnieć jest "Mały książe". Tytułowy bohater przybywa na Ziemię z odległej planety. W trakcje podróży napotyka na swej drodze uosobienia ludzkich wad, uczy się życia. Dopiero rozłąka z rosnącą na jego planecie różą pozwala mu zrozumieć, jak silnym uczuciem ją darzy. Mały książę uświadamia sobie, że ją kocha, mimo jej wad. Ta książka spodobała mi się, ponieważ zastosowane w niej zdania mogą znaleźć zastosowanie jako sentencje dotyczące naszego zwykłego, codziennego życia.
Kolejną pozycją na liście moich ulubionych książek zajmuje dzieło Stefana Żeromskiego pt. "Syzyfowe prace". Opowiada ono o losach dwóch chłopców w wieku szkolnym, ich życiu codziennym i towarzyszącą na każdym kroku rusyfikacją. Ta książka spodobała mi się, ponieważ mimo licznych trudności Marcin Borowicz zakochał się w "Birucie". Niestety, ich uczucie musiało się skończyć, zanim zdążyło się narodzić, ze względu na panujące w tamtych czasach warunki.
Następną lekturą, która trwale zapisała się w mojej pamięci są „Kamienie na Szaniec”, napisane przez Aleksandra Kamińskiego. Akcja powieści rozgrywa się w czasie drugiej wojny światowej. Bohaterowie uczestniczą w walkach obronnych kraju, pielęgnują przyjaźń, zawierają nowe znajomości. Jeden z nich zakochuje się z wzajemnością, jednak nie jest dane długo cieszyć się swoim szczęściem. Umiera, zostawiając ukochanej napisane przed śmiercią listy miłosne. Ta historia urzekła mnie, ponieważ ukazuje bezwzględność losu wobec kochających się ludzi.
Następną godną uwagi książką jest powieść Paula Coelho zatytułowana "Weronika postanawia umrzeć". Autor skupia się na opisaniu tytułowej bohaterki, Weroniki, która bez wyraźnych przyczyn postanawia odebrać sobie życie. Po nieudanej próbie samobójczej trafia do szpitala psychiatrycznego, gdzie poznaje nowych ludzi. Zaczyna żyć "na nowo". Opiekujący się nią lekarz okłamuje ją mówiąc, że niedługo umrze, gdyż jej serce jest bardzo słabe. Kobieta pragnie wykorzystać ostatnie chwile życia, robi rzeczy, na które nigdy nie miała czasu. Zakochuje się w schizofremiku odwzajemniającym jej uczucia. Razem uciekają ze szpitala, by zacząć życie od nowa. Bardzo spodobała mi się ta książka, dlatego że mówi nam, jak cenne jest życie i nigdy nie wiemy, czy koniec nie może być również początkiem czegoś wspaniałego i pięknego.

Wiem, że to nie wszystkie książki, które podałaś, ale i tak chyba najlepszą odpowiedź dałam, bo nie opisałam tylko 4.
1 1 1