Kukurydzę konserwową w puszkach dostarcza się do sklepów w zafoliowanych paczkach.W każdej paczce są 3 puszki.Oblicz,ile metrów kwadratowych folii zużywa się na zapakowanie 300 puszek kukurydzy,jeśli wysokość jednej puszki jest równa 12 cm, a średnica jej podstawy ma 8 cm.

3

Odpowiedzi

2010-03-29T17:49:35+02:00
Pp-pole podstawy
Pb-pole powierzchni bocznej
r-promień (podstawy)
h-wysokość walca
WZÓR: Pc=2Pp+Pb
Pc=2*πr²+2πrh

Jedna puszka ma wysokość 12cm, to 3 puszki położone na sobie mają wysokość: 3*12cm=36cm. Średnica ma 8cm, więc promień ma 8cm:2=4cm

h=36cm
r=4cm
Pc=2*πr²+2πrh=2*π*(4cm)²+2*π*4cm*36cm = 32πcm²+288πcm²=320πcm²
To jest pole powierzchni jednej paczki zawierającej 3 puszki. Takich paczek było 100 wiec mnożymy to razy 100:
100*320πcm²=32000πcm²
π=3,14
32000*3,14 cm²=100480cm²
Zamieniamy to na m²
1m²=100cm*100cm = 10000cm²

100480:10000=10,048
Odp. Zużyto 10,048 m² folii

Trochę pisania... Liczę na naj.
2 4 2
2010-03-29T17:53:41+02:00
Jedna puszka przód - 12 × 8 = 96cm²

jedna puszka tył - 12 x 8 = 96cm²

jedna puszka spód - pi x r² = pi x 4² = 3,14 x 16 = 50,24cm²

jedna puszka góra - pi x r² = pi x 4² = 3,14 x 16 = 50,24cm²

i wszystko to sumujemy:

96 +96 + 50,24 +50,24 = 292,48cm²



Czyli 292,48cm² x 300 puszek = 87744cm² a to jest 877,44m²
2010-03-29T18:03:42+02:00
Mamy 3 puszki, a więc długość to jest potrojona średnica:
3*8cm = 24cm

szerokość to jedna średnica czyli 8cm
wysokość - 12cm

Obliczamy pole całkowite:
Pc = 2* ( 24*8) + 2*(8*12) + 2*(24*12)
Pc = 1152 cm²

Wiemy, że puszek jest 300. Jeżeli w jednej paczce są 3, to 300 puszek będzie w:
300/3 = 100 paczkach

1152 cm² * 100 = 115200cm²