Marcin kupił 5 półlitrowych opakowań kefiru, każde po 1,5zł, oraz 3 litrowe opakowania przecieru owocowego, każde po 5zł. Z części tych artykułów sporządził 2,5 litra koktajlu i obliczył, że koszt tego napoju jest równy 9,5zł.
Na podstawie podanych informacji zapisano układ równań:

{ x + y= 2,5
3x + 5y= 9,5

Wiedząc, że rozwiązaniem tego układu jest para liczb ( 1,5,1), oblicz, ile kosztował kefir użyty przez Marcina do sporządzenia koktajlu.

1

Odpowiedzi

2010-03-30T14:22:54+02:00
X+y=2.5/*(-3)
3x+5y=9.5

-3x-3y=-7.5
3x+5y=9.5

2y=2/:2
y=1zł
---------------
3x+5=9.5
3x=9.5-5
3x=4.5/:3
x=1.5zł

licze na naj ;]
9 3 9