Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2010-03-29T21:02:38+02:00
(ur. Ostrzyhom, 5 marca 1234, zm. 24 lipca 1292) – święta katolicka, córka króla Węgier Beli IV i Marii Laskariny.Kunegunda była siostrą św. Małgorzaty Węgierskiej, Konstancji, księżnej ruskiej oraz bł. Jolanty. W Wojniczu królewna została zaręczona z księciem Sandomierskim Bolesławem synem Leszka Białego. Poślubiona księciu sandomierskiemu Bolesławowi Wstydliwemu według kanonicznej formy sponsalia de futuro. Podobno przyniosła mu w posagu 4 tysiące grzywien, a według podania również sól węgierską, którą zaczęto wówczas w Bochni i Wieliczce wydobywać na większą skalę. Chociaż sól bocheńską i wielicką znano w Polsce już wcześniej, to jednak pewne jest, że właśnie za czasów Kingi rozwinęło się jej wydobywanie, prawdopodobnie za sprawą sprowadzonych przez nią górników węgierskich. W 1257 roku otrzymała od męża ziemię sądecką i Pieniny. Wykorzystując stan anarchii na Węgrzech księżniczka Kinga, dążąca do zacieśnienia związków Spisza z Polską, obsadziła ten teren swoimi wojskami, które stacjonowały tam aż do śmierci księżniczki w 1292.W 1287 roku ucieczką na Zamek Pieniński broniła się przed Tatarami. Po śmierci męża (1279) założyła w Starym Sączu klasztor klarysek i uposażywszy go przywilejem w roku 1280, mieszkała w nim aż do śmierci, 24 lipca 1292 roku.Według legendy, gdy polski książę krakowsko-sandomierski Bolesław poprosił o rękę węgierskiej królewny Kingi, ta zwróciła się do swego ojca, aby w wianie nie dawano jej złota i kosztowności, gdyż niosą za sobą pot i łzy ludzkie. Nie chciała też roju służby, bo ta jest znamieniem pychy. Życzyła sobie tylko jednego skarbu – soli, którą chciała dać swej przyszłej ojczyźnie. Król Węgier podarował jej więc najbogatszą kopalnię Siedmiogrodu w Marmarosz (Prajd). Kinga biorąc ją w posiadanie, wrzuciła do szybu swój zaręczynowy pierścień, zaś w drodze do kraju swego męża zabrała ze sobą doświadczonych górników węgierskich. W Polsce kazała im szukać soli. Gdy ją wreszcie znaleźli (w Bochni i Wieliczce) to jak pisze Ksiądz Piotr Skarga, "w pierwszym bałwanie (bryle) soli, który wykopano, pierścień się on jej znalazł, który ujrzawszy Kunegunda i poznawszy, dziękowała Panu Bogu, który dziwy czyni tym, którzy Go miłują". Kinga jest rozpamiętywana do dziś w polskich bajkach i książkach.Byla patronką samorządów
28 3 28
  • avim
  • Początkujący
2010-03-29T21:02:51+02:00
ŚWIĘTA KINGA PATRONKĄ SAMORZĄDÓW
21 1 21
Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-29T21:16:50+02:00
Św Kinga była córka króla Węgier, księżna która od dzecka pragnęła calkowicie poswięcić sie Bogu. W wieku 5 lat zostala zareczona z 13-nasto letnim ksieciem krakowsko-sandomierskim Boleslawem i aż do ślubu w wieku 12 lat wychowywała się razem z przyszlym mężem na dworze w Sandomierzu.
Wspierala gałąź przemysłu górniczego, popierała czynnie kościół w polsce, budowała kościoły, interesowała sie losami swojego państwa, była hojna władczynią, załozyła klasztor, przygotowywała podstway bytu zakonnikom, promowała polska mowe modlac sie po polsku, dbała o sztuki piekne.
41 4 41
Komentarz został usunięty
dzieki
dostałam pałe
wielkie dzięki
mam cię w #####