Odpowiedzi

2010-03-29T21:55:30+02:00
Wielki Czwartek- msza odprawiana w tym dniu przypomina Ostatnią Wieczerzę.
Wielki Piątek- w tym dniu nie odprawia się mszy świętej z pełnego szacunku dla Chrystusa zmarłego na krzyżu dla zbawienia świata, odprawiana jest Liturgia Słowa, potem następuje Adoracja Krzyża, po Komunii Świętej następuje przeniesienie Pana Jezusa do grobu.
Wielka Sobota- ten dzień to czas skupienia i ciszy, ołtarz zostaje obnażony, poświęcone zostają pokarmy, woda i ogień, owy dzień nie ma swego nabożeństwa, gdyż Wigilia Paschalna odbywa się dzień później.
Wielkanoc- pamiątka Zmartwychwstania Pańskiego.
2 3 2
2010-03-29T21:56:39+02:00
W wielki czwartek liturgia uobecnia Ostatnią Wieczerzę,ustanowienie przez Jezusa Eucharystii oraz kapłaństwa służebnego. Na Mszy świetej we wszystkich kościołach katedralnych biskup wraz z kapłanami święci oleje( chorych,katechumenów i krzyżmo).

Wielki piątek to dzień krzyża w którym odprawiana jest wielkopiątkowa liturgia męki Pańskiej, wydarzeniem liturgii wielkopiątkowej jest adoracja Krzyża. Po liturgii Krzyż zostaje w widocznym i dostępnym miejscu, tak by każdy wierny mógł go adorować. Jest on aż do Wigilii Paschalnej najważniejszym punktem w kościele.

Wielka sobota jest dniem ciszy i oczekiwania.
Tradycją Wielkiej Soboty jest poświęcenie pokarmów wielkanocnych: chleba - na pamiątkę tego, którym Jezus nakarmił tłumy na pustyni; mięsa - na pamiątkę baranka paschalnego, którego spożywał Jezus podczas uczty paschalnej z uczniami w Wieczerniku oraz jajek, które symbolizują nowe życie.
1 3 1